Napsali o nás (48. ročník)

Zpět na výpis zpráv.

Zlín představil v New Yorku módu, design i obchodní příležitosti

21. 5. 2008 | New York 21. května (zpravodaj ČTK) - Zlín jako město s bohatou tradicí i současností v módě, designu, architektuře, podnikání či filmu se v noci na dnešek představil v New Yorku. Galavečer v prestižním Muzeu umění a designu s módní přehlídkou, vernisáží výstavy fotografií, turistickou prezentací a s připomínkou slavných zlínských rodáků byl ústřední událostí projektu ZLíNY (Zlín in New York, Zlín v New Yorku), jehož cílem je upoutat pozornost americké veřejnosti na Zlín a jeho okolí.

"Nejde jen o prezentaci města, ale i Univerzity Tomáše Bati a zlínské filmové tradice," řekla ČTK primátorka města Irena Ondrová. Do New Yorku proto s sebou přivezla i zástupce zlínského filmového festivalu, ve světě ojedinělé přehlídky snímků pro děti a mládež, aby zde navázali těsnější vztahy s americkými kolegy.

Nápad představit Zlín v New Yorku ocenil i kanadský podnikatel a potomek zakladatele zlínské podnikatelské tradice Tomáš Baťa. "Výborná myšlenka. Vždy jsme se ze Zlína dívali na New York jako na místo poskytující obrovské možnosti pro obchodní kontakty," uvedl. Dnešní Zlín podle něho potřebuje podnikatelské podněty a rozvoj dopravní a turistické infrastruktury. Nabídnout může mimo jiné designérské zkušenosti rozvíjené na univerzitě a širší univerzitní základy, řekl ČTK.

"Potřebovali bychom víc rozjet byznys," přiznává i primátorka. Zlínu podle ní k tomu schází dálniční spojení či špičkový hotel. Možnosti pro podnikání vidí například v revitalizaci bývalých Baťových závodů. Mnoho si město slibuje od dokončení Kongresového a univerzitního centra, které vzniká podle návrhu zlínské rodačky, světově uznávané architektky Evy Jiřičné.

Příležitostem pro podnikání a investice v České republice se zaměřením na zlínský region byl věnován i úterní ekonomický seminář pořádaný generálním konzulátem v New Yorku. Vládní agentura CzechTurism také představila Zlínsko jako atraktivní turistickou destinaci.

Hlavním bodem úterního galavečera byla módní přehlídka návrhářky Šárky Šiškové, zakladatelky a vedoucí pedagožky Ateliéru oděvního designu fakulty multimediálních komunikací Baťovy univerzity. Při tvorbě se nechala inspirovat oběma městy. Podle Zlína vytvořila romantické modely. "Kolekcí o New Yorku prezentuji jeho dynamičnost se všude přítomnými světly a obrovskou energií," řekla při přípravách přehlídky minulý měsíc ČTK. Černá riflovina s bílým štepováním například symbolizuje newyorský asfalt. Podněty ale našla i v ranní mlze nad městem.

Hosté galavečera se seznámili také s osudy světově proslulých osobností narozených ve Zlíně - britského dramatika Toma Stopparda, americké podnikatelky Ivany Trumpové či britského novináře Johna Tusy. Osobně se zhruba 350 hostům představili slavní rodáci Tomáš Baťa a Eva Jiřičná.

Svět módy a architektury propojila na galavečeru výstava velkoformátových fotografií, na nichž Lucie Robinsonová nabízí své pohledy na prolínání ženského půvabu a technicky vyspělé moderní architektury budovaného univerzitního centra. Modelem byla autorce Miss World 2006 Taťána Kuchařová, kterou pro tuto příležitost oblékla Šárka Šišková. Nejkrásnější žena světa roku 2006 se během galavečera rovněž představila na módním molu.

Ke zlínským akcím v New Yorku patří také minulý týden otevřená výstava Fresh Design v Českém centru, která ukazuje designové trendy studentů Baťovy univerzity. Na červen se pak do galerie Prague Kolektiv připravuje výstava dobových fotografií Zlína a projekce zlínského dílu televizního seriálu Šumná města.

Na projektu ZLíNY se podílejí České centrum, město Zlín a Baťova univerzita. České centrum podle jeho ředitelky Moniky Koblerové hodlá po zlínské premiéře v představování různých českých a moravských regionů pokračovat.