Tiskové zprávy (46. ročník)
Zpět na výpis zpráv.TISKOVÁ ZPRÁVA k zakončení festivalu
2. 6. 2006 | Zlín, 2. 6. 2006MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ PRO DĚTI A MLÁDEŽ
28. května – 3. června 2006
TISKOVÁ ZPRÁVA k zakončení festivalu
Zlín, 2. 6. 2006
Na přelomu května a června se již po 46. uskutečnil ve Zlíně Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Letošního ročníku se zúčastnilo 410 filmů z celkem 35 zemí. Do Zlína přijelo představit své filmy 31 delegací ze 13 zemí. Pro děti a mládež připravili pořadatelé během sedmi festivalových dní 27 doprovodných akcí ve Zlíně i v satelitních městech ve zlínském kraji a 3 profesní akce pro odborníky i laiky.
Na závěrečném galavečeru filmového festivalu bude předáno 16 cen. Celkem bylo v 6 soutěžních sekcích 130 filmů, které posuzovalo 8 porot.
Do Zlína zavítali vzácní hosté ze zahraničí – např. Maximillian Schell, Götz George, Katerina Jacob, Oleg Tabakov, Alexej Kotěnočkin, Jan Pinkava, Jurij Obuchov, Rock Demers, Dick de Jonge nebo Galina Jevtušenko – i z České republiky – např. Václav Vorlíček, Karel Smyczek, Juraj Herz, Marie Poledňáková, Zdeněk Zelenka, Věra Šimková-Plívová, Jan Saudek, Jan Přeučil, Bára Basiková, Vendula Svobodovi, Pavel Nový, Dana Morávková, Tomáš Krejčíř, Markéta Hrubešová, Milena Steinmasslová, Gabriela Vránová, Jan Čenský nebo Miroslav Donutil.
Partneři a záštity festivalu
Generálním partnerem festivalu je již tradičně Allianz pojišťovna, a. s. Hlavními partnery jsou společnosti Škoda Auto a. s., Microsoft s. r. o., Impromat, spol. s r. o., Bawag Bank CZ a. s. a nově Internet Expres od Českého Telecomu. Další společnosti podporující festival jsou DHL Express (Czech Republic) s. r. o., České aerolinie, České dráhy a. s., Lesy České republiky s. p., Skupina ČEZ a Metrostav a. s. Zvláštní poděkování patří dárci Nadace Děti – kultura – sport. Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Česká televize, deník Právo, Český rozhlas – Radiožurnál, dále pak internetový portál Seznam.cz a TV magazín. Výrazné podpory v regionu se festivalu dostává od Rádia Zlín, měsíčníku In-Zlín a Magazínu Zlín. V oblasti odborného tisku je festival podporován časopisem Marketing&Media a filmovým měsíčníkem Cinema. Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Vítězslav Jandák, Český výbor pro UNICEF a Česká komise pro UNESCO. Mezinárodní soutěž reklamy Duhová kulička se uskutečňuje pod záštitou Evropské Asociace komunikačních agentur (EACA) a Asociace komunikačních agentur ČR (AKA ČR).
Festivalová statistika (aktuální k 2. 6. 2006, 12:00)
Celková návštěvnost projekcí ve Zlíně i satelitních městech 54 501
Celková návštěvnost projekcí ve Zlíně 31 947
Průměrná denní návštěvnost projekcí ve Zlíně 5 324
Celková návštěvnost v satelitních městech 22 554
Kinematovlak 22 350
Návštěvnost vybraných akcí doprovodného programu
Večer na téma 70 let filmu ve Zlíně 625
Čítárna u Čerta 196
Výstava Radost tvořit 253
Den České televize 2 800
Koncert Monkey Business 1 820
Duhová kulička 360
Vlak plný Úsměvů 440
Vernisáž výstavy obrazů – Adolf Born 250
Den ve Slunečnici 270
Dětský den Českého rozhlasu 1 000
Večer naděje 3 000
Celkem 11 014
Počet akreditovaných návštěvníků 1 822
Delegace k filmům
Přesčas (RUS), Lovitor (RUS), Skleníkový efekt (RUS), Ital (RUS), Magica Russica (ISR), Bata – ville (GBR), Svit v očích (AUT), Sněhové requiem (IRN/IRQ), Dětské příběhy (ISR), Kateřinka (RUS), Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí (CZE), Fimfárum 2 (CZE), Jak se krotí krokodýli (CZE), Anděl páně (CZE), Rafťáci (CZE), Panic je nanic (CZE), Ticho (SVK), Václav Vorlíček, král komedií a pohádek (CZE), Rapsodie v žluté (CZE), O ševci Ondrovi a komtesce Julince (CZE), Brundibár (CZE), Říkali to filmem (CZE), Chlapec (IRN), Ryba (IRN), Chyba (IRN), Pik a Nik (SVK), Království potoků (CZE), Pat a Mat se vracejí (CZE), Jednou budem dál (DNK), Tommyho inferno (NOR), Blázni (NLD), Maestro (HUN), Kreslený film (HUN).
Předsedové porot
Mezinárodní odborná porota pro hraný film: Rock Demers
Společná mezinárodní porota dětí a dospělých pro animovaný film: Alexej Kotěnočkin
Mezinárodní dětská porota pro hraný film pro děti: Petra Hanáčková
Mezinárodní dětská porota pro hraný film pro mládež: Annelie Herz
Mezinárodní odborná porota pro soutěž evropských debutů: Dick de Jonge
Mezinárodní porota pro hraný film zemí Visegrádu: Tomáš Hodan
Porota FICC: Raquel Llorca Sanz
Porota Ekumenická: Otto Brabec
Vítězné filmy a ocenění
Mezinárodní odborná porota pro hraný film:
Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti:
Blázni, režie Martin Koolhoven, Nizozemí
Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro mládež:
Jednou budem dál, režie Niels Arden Oplev, Dánsko
Cena Města Zlína – zvláštní uznání hranému filmu pro děti:
Xiaoyanin příběh, režie Fang Gangliang, Čína
Cena Miloše Macourka – zvláštní uznání hranému filmu pro mládež:
Skleníkový efekt, režie Valerij Achadov, Rusko
Společná mezinárodní porota dětí a dospělých pro animovaný film:
Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film:
Kreslený film, režie Pál Tóth, Maďarsko
Cena Hermíny Týrlové – cena pro mladého tvůrce do 35 let:
Maestro, režie Géza M. Tóth, Maďarsko
Mezinárodní dětská porota pro hraný film pro děti:
Hlavní cena dětské poroty za nejlepší hraný film pro děti:
Blázni, režie Martin Koolhoven, Nizozemí
Mezinárodní dětská porota pro hraný film pro mládež:
Hlavní cena dětské poroty za nejlepší hraný film pro mládež:
Tommyho inferno, režie Ove Raymond Gyldenas, Norsko
Mezinárodní odborná porota pro soutěž evropských debutů:
Cena Evropa:
Láska + nenávist, režie Dominic Savage, Velká Británie
Zvláštní cena poroty:
Saimir, režie Francesco Munzi, Itálie
Mezinárodní porota pro hraný film zemí Visegrádu:
Cena ministra kultury ČR:
Ticho, režie Zuzana Liová, Slovensko
Divácké ceny:
Cena diváka – nejúspěšnějšímu hranému filmu:
Jednou budem dál, režie Niels Arden Oplev, Dánsko
Cena diváka – nejúspěšnějšímu animovanému filmu:
Syn superhrdinky, režie Kaisa Penttilä, Finsko
Porota FICC
Cena Dona Quixota:
Jednou budem dál, režie Niels Arden Oplev, Dánsko
Porota Ekumenická
Cena ekumenické poroty:
Skleníkový efekt, režie Valery Akhadov, Rusko
Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež:
Karel Smyczek
Nestatutární ocenění předané v rámci 46. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež:
Maximillian Schell - pocta festivalu mimořádné osobnosti světové kinematografie
Götz George – cena za tvorbu ve světové kinematografii
Stručná charakteristika vítězných filmů
Blázni
Devítiletá Bonnie žije se svou matkou Lis a s babičkou. Lis je milá, ale netypická matka. Bonnie se více stará o svou maminku, než ona o ni. Když Lis začne chodit s Ceesem, Bonnie začne doufat, že se jí splní její největší sen: mít bratříčka. Lis ale její nadšení nesdílí a domnívá se, že nějaký domácí mazlíček by byl lepší nápad. A pak jednoho dne přivede Lis domů slona...
Xiaoyanin příběh
V Xihaigu, nejchudší oblasti Číny, začínají letní prázdniny. Učitel, pan Wang, informuje děti, že pokud chtějí studovat, musí v září přinést 24,80 juanů. Zápas Xiaoyan začíná. Aby mohla pokračovat ve vzdělávání a zároveň tím unikla předčasné svatbě, musí si v průběhu prázdnin sama vydělat 24,80 juanů. Svou těžkou, ale vynalézavou cestu za výdělkem zahájí s deseti vejci.
Skleníkový efekt
Příběh o životě dnešních mladých lidí. Rita, dívka z malého města, žije sama v neznámém, rušném městě. Zavazadla jí někdo ukradl na nádraží. Nemá doklady a je bez peněz. Ritu zachrání chlapec bez domova, přezdívaný Němý, kterého lhostejná společnost také ignoruje. Jen společně se jim může podařit rozmrazit led v duši toho druhého.
Jednou budem dál
Třináctiletý Frits se znelíbil řediteli své provinční školy. Píše se rok 1969. Svět se rychle mění a tělesné tresty byly zrušeny. Tyranský ředitel to však pravděpodobně nezaznamenal. Projevy Martina Luthera Kinga a jeho sny o lepším životě dodaly Fritsovi odvahy a naplnily jej touhou po vzpouře. Příběh byl inspirován skutečnými událostmi.
Tommyho Inferno
Dělat “to”, nebo nedělat “to” – to je problém hlavního hrdiny Tommyho. Jeho dlouhodobá přítelkyně Maria je připravena uskutečnit skok od šmátravých doteků a muchlování se k opravdickému milování. Tommy ovšem, na druhou stranu, pracuje na částečný úvazek jako ministrant a má v genech duchovno a v hlavě starosvětskou představu o sexu.
Maestro
Pět minut před začátkem se Maestro za oponou připravuje na své velké představení. Vteřiny pomalu ubíhají …
Kreslený film
Stůl, židle. Muž apaticky kreslí na prázdný list papíru. Z kreseb začínají vystupovat série pohybů a malé příběhy. Papír se postupně plní postavami a skicami – připomínkami nedokončených prací, které kdysi vznikly, ale nikdy nebyly uskutečněny. Počítačově animovaný film beze slov.
Láska + nenávist
Film se odehrává v severní Anglii a pojednává o protikladných emocích, které propuknou, když se bílý chlapec zamiluje do muslimské dívky. Mladí milenci, svázaní vzájemně si odporujícími závazky vůči svým přátelům a rodině, zjišťují, že se ocitli v křížové palbě víry a citů, tradic a instinktů, lásky a nenávisti.
Ticho
Příběh o rodině, do které se nově vkrádá láska. Marta a Jozef mají čtyři děti. Marta pracuje v pekárnách a všechnu svou energii věnuje dětem. Jozef je nucen dojíždět za prací do Prahy. Je tak odtržen od rodiny a po návratech domů si neumí najít cestu zpět ke svým blízkým. Příběh začíná v okamžiku, kdy Marta oznámí Jozefovi, že čekají páté dítě. Události, které následují, jsou složitou, ale současně nevyhnutelnou zkouškou všech členů rodiny.
Saimir
Albánský teenager Saimir zná pouze nelítostný život bídy, strachu a zločinu. Jeho otec si vydělává na živobytí nebezpečným převáděním ilegálních imigrantů z Východní Evropy, jakým je on sám. Když tito zoufalí muži, ženy a děti dorazí na jižní pobřeží Itálie, Saimir musí svému otci pomáhat vést je nocí do špinavých úkrytů a poté do rukou místní mafie…
Syn superhrdinky
V jednom malém bytě žije se svou matkou obyčejný chlapec. Jeho život je poměrně všední, až na to, že jeho milující matka je nadána nadpřirozenými schopnostmi.
Doprovodný program
Doprovodný program byl letos opět velmi bohatý a nabídl tisícovkám malých i velkých diváků mnoho zábavných, kulturních i charitativních akcí.
Pro školáky
Během festivalového týdne si žáci zlínských základních škol mohli vyzkoušet práci filmařů a reportérů v Dětském filmovém studiu Microsoft nebo poznat hereckou práci před kamerou v rámci workshopů Jak si zahrát ve filmu. V Čítárně u čerta v krajské knihovně Františka Bartoše po celý týden dětem z oblíbených knížek předčítaly známé osobnosti, hosté festivalu.
Zábavné akce
V úterý 30. 5. Česká televize připravila zábavný den se známými osobnostmi pro děti i teenagery. Na zlínském náměstí padl mimo jiné rekord v loupání pomerančů holýma rukama v časovém limitu 1 minuty. 250 účastníků pokusu o rekord oloupalo 334 pomerančů. Prvního června patřilo Náměstí Míru dětskému dni s Českým rozhlasem. Opět nechyběly známé tváře a spousta her a soutěží. Ve stejný den odpoledne se také konal výlet do ZOO Lešná s podtitulem Máme rádi zvířata.
Kulturní akce
Festival kromě tradičních vernisáží výstav filmových klapek Minisalon 2006 nebo Radost tvořit (obrázky namalované zrakově postiženými dětmi) letos otevřel také výstavy Nový domov (obrázky dětí z azylových táborů), Moskevská naděje (obrázky dětí ze sociálně slabých moskevských rodin) a výstavu malíře a ilustrátora Adolfa Borna.
Trojice tematických besed s podtitulem Tenkrát na Kudlově představila významné osobnosti spjaté se 70 letou filmovou tvorbou ve zlínských filmových studiích. Historii filmování na Kudlově připomněl také komponovaný Večer na téma 70 let filmu ve Zlíně.
Pro příznivce populární hudební scény byly připraveny koncerty skupin Monkey Business a No Name.
Charitativní akce
Nejvýznamnější dobročinnou doprovodnou akcí letošního Festivalu filmů pro děti a mládež byl charitativní koncert Večer naděje. Pro nadační fond Kapka naděje bylo získáno celkem 488 472,50 Kč. Výtěžek koncertu bude věnován uherskohradišťské a zlínské nemocnici.