Tiskové zprávy (46. ročník)
Zpět na výpis zpráv.Hlavní tisková zpráva k festivalu
10. 5. 2006 | ZLÍN 2006 - MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ PRO DĚTI A MLÁDEŽ - 28. května – 3. června 2006 / TISKOVÁ ZPRÁVA - Zlín 9. 5. 2006, Praha 10. 5. 2006Po roce se všichni příznivci zlínského festivalu opět dočkali – filmový svátek začíná 28. května 2006. Letos již 46. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež potrvá ve Zlíně do 3. června a jeho program zasáhne i do satelitních měst – Prahy, Brna, Ostravy, Otrokovic, Valašských Klobouk a Horní Lidče.
Na co všechno se mohou návštěvníci festivalu těšit? Na týden plný filmů pro děti a mládež v sedmi soutěžních a několika nesoutěžních sekcích a na desítky doprovodných akcí. Pro odbornou i laickou veřejnost jsou připraveny přednášky, workshopy a profesní akce.
Znělka festivalu, stejně jako celý letošní vizuál přehlídky, tematicky vychází z blížících se oslav sedmdesátého výročí zlínských filmových ateliérů, které v roce 1936 založil Jan Antonín Baťa.
Námět a režie letošní znělky filmového festivalu ve Zlíně byla v rukou absolventky zlínské filmové školy Kateřiny Hřebíčkové. Ta během tří dnů natočila příběh, jehož ústředním dějem je spontánní dobrodružství dětí, které zažívají při útěku na filmařském vozíku z fotografova ateliéru. Letošní velkou novinkou je okomentování filmové znělky pro zrakově postižené lidi, o které se postaralo Občanské sdružení Apogeum. Zlínský filmový festival je prvním festivalem na světě, který disponuje takto okomentovanou znělkou.
Vstup na veškeré projekce a akce v rámci doprovodného programu je zdarma. Pořadatelem akce je společnost Filmfest, s. r. o., spolupořadatelem projektu pak statutární město Zlín a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Významné podpory se festivalu dostává také od Zlínského kraje. V čele festivalu stojí umělecký ředitel Petr Koliha.
OBSAH TISKOVÉ ZPRÁVY:
1. Partneři a záštity MFFDM Zlín 2006
2. Filmový program
3. Festival v číslech
4. Festivalové ceny
5. Poroty
6. Očekávané osobnosti
7. Doprovodný program – profesní akce
8. Doprovodný program – zábava
9. Zlínský pes
10. Prezentace v zahraničí
11 .Harmonogram tiskových konferencí a Balkon Party
12. Akreditace
13. Kontakty
1. PARTNEŘI A ZÁŠTITY MFFDM ZLÍN 2006
Cílená práce organizátorů a v posledních letech rostoucí význam projektu doma i na mezinárodní úrovni zajistily festivalu odpovídající respekt. Zlínský filmový festival je tak považován, společně s filmovým festivalem v Karlových Varech, za nejvýznamnější filmový svátek v České republice a uskutečňuje se za finanční podpory Ministerstva kultury a Parlamentu ČR. Další prostředky festival čerpá například z fondu Media Programme EU a Mezinárodního Visegradského fondu.
Generálním partnerem festivalu je již tradičně Allianz pojišťovna, a.s. Hlavními partnery jsou společnosti Škoda Auto a.s., Microsoft s.r.o., Impromat, spol. s r.o., Bawag Bank CZ a.s. a nově Internet Expres od Českého Telecomu. Další společnosti podporující festival jsou DHL Express (Czech Republic) s.r.o., České aerolinie, České dráhy a.s., Lesy České republiky s.p., Skupina ČEZ a Metrostav a.s. Zvláštní poděkování patří dárci Nadace Děti – kultura – sport.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Česká televize, deník Právo, Český rozhlas – Radiožurnál, dále pak internetový portál Seznam.cz a TV magazín. Výrazné podpory v regionu se festivalu dostává od Rádia Zlín, měsíčníku In-Zlín a Magazínu Zlín. V oblasti odborného tisku je festival podporován časopisem Marketing&Media a filmovým měsíčníkem Cinema.
Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Vítězslav Jandák, Český výbor pro UNICEF a Česká komise pro UNESCO.
Mezinárodní soutěž reklamy Duhová kulička se uskutečňuje pod záštitou Evropské Asociace komunikačních agentur (EACA) a Asociace komunikačních agentur ČR (AKA ČR).
2. FILMOVÝ PROGRAM
Dominantou letošního festivalu bude Den ruské kinematografie, který je pořádán pod záštitou velvyslance Ruské federace, Alexeje Fedotova a současně v rámci Ruské sezóny v ČR, která se koná pod záštitou Ministerstva kultury a hromadných sdělovacích prostředků Ruské federace, Federální agentury pro kulturu a kinematografii Ruské federace a Ministerstva kultury České republiky.
V Ruské federaci se dnes točí řada zajímavých filmů, které se běžně nedostávají do našich kin, a tak bychom rádi představili novinky, ale i klasické filmy této kinematografické velmoci. Vedle ruských filmů, které budou prostupovat jednotlivými soutěžními i nesoutěžními kategoriemi, chceme v samostatné sekci připomenout devadesáté výročí existence Studia Maxima Gorkého a dále retrospektivu animovaných filmů světoznámého Jurije Norštejna. Na festivalu bude mít premiéru pokračování kultovního seriálu Jen počkej! za osobní účasti režiséra Alexeje Kotěnočkin, syna stejnojmenného tvůrce seriálu.
Další dominantou letošního ročníku bude oslava sedmdesátého výročí kinematografie ve Zlíně. V roce 1936 Jan Antonín Baťa postavil na Kudlově filmový ateliér a od té doby se zde točí filmy. Toto výročí připomeneme řadou filmů promítaných v průběhu festivalu pod názvem Kino Čas. Promítání bude probíhat od pondělí do pátku v Zámeckém parku ve Zlíně.
Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež letos slavnostně převezme režisér Karel Smyczek. Jeho bohatou tvorbu si připomeneme v samostatné festivalové sekci.
Mezinárodní soutěž hraných filmů pro děti
Tato soutěžní kategorie má letos velice pestré zastoupení – od Indie, přes Čínu, Irán až po Evropu. Za pozornost určitě stoji německý dobrodružný snímek Poklad bílých sokolů, iránský film Úzké uličky, vyprávějící upřímný a strhující příběh holčičky a jejích prvních životních problémů, či norský film Moji přátelé, který popisuje příběh o kamarádství, které překračuje rasové předsudky.
Mezinárodní soutěž hraných filmů pro mládež
Španělský film Sedm panen sleduje dramatický osud šestnáctiletého Tana, který je propuštěn na 48 hodin z nápravného zařízení na svatbu svého bratra. V tomto filmu o dozrávání a hledání hraje hlavní roli Juan Jose Ballesta, kterého festivaloví diváci mohli vidět ve filmu 4. patro, který vyhrál Zlatý střevíček v roce 2004. Své diváky si určitě najde norský film Tommyho inferno popisující první sexuální zkušenosti a zážitky nebo film z produkce Indie a USA Mléko a opium, zaznamenávající osud chlapce z malé indické vesnice a jeho cestu „do světa“.
Soutěž animovaných filmů pro děti a mládež
Letos se přehlídka animovaných krátkých filmů rozšířila i do nesoutěžní sekce Panorama. Se svými filmy se tu vedle již známých tvůrců budou prezentovat nejen začínající filmaři, ale i děti z Belgie, které pod odborným vedením natočily krátké snímky vycházející z afrických legend (O nenasytném hadovi, Sloni v ohrožení, Kvůli kokosu a další). Nejvíce je v tomto ročníku zastoupena Evropa, ale ani zámoří se nedalo zahanbit a diváci mohou srovnat kontinentální produkci s animovanou tvorbou z dalekého Taiwanu, Kanady, Spojených států amerických či Argentiny.
Soutěž celovečerních hraných debutů – Evropské první filmy
Tato kategorie se již stala pevnou a mezinárodně respektovanou součástí festivalu. I letos představí desítku výjimečných evropských debutů. Ruský film Přesčas je filmem vyprávějícím o životě starších lidí v dnešní Moskvě. Jednu z hlavních rolí zde hraje Oleg Tabakov. Rakouský film Crash Test Dummies, popisuje srážku mladého páru z Rumunska se současnou rakouskou realitou. Britský snímek Láska a nenávist vypráví příběh o lásce dvou mladých lidí z rozdílných kultur.
Přehlídka hraných filmů zemí Visegrádu
Porota této soutěžní kategorie je složena z mladých lidí a cílem této přehlídky je reflexe života a bytí v tomto středoevropském prostoru. Témata k hlubším diskuzím budou provokovat filmy z Polska - Dokonalé odpoledne, Slovenska - Ticho, Česka - Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, či Maďarska - Zatraceně, kdo jsou Bonnie a Clyde a další.
Dokumentární film
Dokumentární filmy letos přinášejí pestrý a různorodý pohled do života dětí a mládeže. Unikátním projektem je série osmi dokumentů z Izraele, pod společným názvem Příběhy dětí, které z různých pohledů reflektují život v dnešním Izraeli. Za pozornost stojí dokument z USA Bláznivá tančírna, krásný dokumentární film o taneční soutěži new - yorských školáku v tancích. Kamera je sleduje od prvních pokusů až do finále opravdové soutěže. Je to strhující, vtipná a zároveň dojemná podívaná na snahu dětí vypořádat se s klasickými tanci i se svými schopnostmi.
Po úspěšném loňském Švýcarském fóru jsme letos připravili další pracovní setkání s režiséry, producenty a distributory zajímavé evropské kinematografie – Rakouské fórum. Rakousko je tradičním koproducentem řady filmů ze střední a východní Evropy. Tato akce proběhne pod záštitou Rakouské velvyslankyně, paní Margot Klestil – Löffler.
V rámci festivalu čínských filmů, který probíhá pod záštitou Ministerstva kultury ČR, Státního úřadu pro rozhlas, film a televizi ČLR, Velvyslanectví Čínské lidové republiky v ČR a ve spolupráci s Asociací českých filmových klubů, budou mít diváci ve Zlíně možnost zhlédnout také film NIKDO NESMÍ CHYBĚT za účasti čínské delegace.
V samostatných retrospektivách připomeneme tvorbu režisérů Oty Kovala a Josefa Pinkavy, dvou velikánů dětského filmu.
Tradičně uvedeme novinky národní filmové a televizní tvorby.
Česká televize představí nové pohádky Kamenný klíč - režiséra M. Ciesara, Království potoků – režiséra P. Jandourka, či O ševci Ondrovi a komtesce Julince – režiséra Z. Kozáka.
3. FESTIVAL V ČÍSLECH
Celkový počet filmů: 414
Celkový počet soutěžních filmů: 133
Počet soutěžních sekcí: 7
Počty soutěžních filmů dle kategorií:
Soutěž hraných filmů pro děti: 8
Soutěž hraných filmů pro mládež: 8
Soutěž animovaných filmů pro děti a mládež: 48
Soutěž evropských debutů: 10
Přehlídka tvorby zemí Visegrádu: 7
Zlínský pes:
animované: 15
dokumentární: 6
hrané: 8
nová forma: 23
Počet nesoutěžních filmů (Informativní sekce): 187
Počty nesoutěžních filmů dle kategorií:
Dny ruské kinematografie: 20
Novinky české filmové tvorby: 4
Novinky české televizní tvorby: 3
Fórum rakouského filmu: 3
Panoráma: 44
Dokumenty: 21
Cena za celoživotní dílo (Karel Smyczek): 5
Pocta Otu Kovalovi: 3
Pocta Josefu Pinkavovi: 3
Zlínský pes: 65
70 let filmu ve Zlíně: 40
Kinematovlak: 23
DVD: 40
Počet zemí původu filmů: 35
Celkový počet ocenění: 16
Celkový počet hodnotících porot: 8
Počet projekčních sálů ve Zlíně: 10
Počet vystavených filmových klapek: 129
4. FESTIVALOVÉ CENY
Na závěrečném galavečeru festivalu, který bude vysílat Česká televize v přímém přenosu 2. června od 20 hodin ze Zlína, bude předáno celkem 16 festivalových cen. Tři hlavní ceny „ZLATÝ STŘEVÍČEK“ (hlavní cena hranému filmu pro děti, hlavní cena hranému filmu pro mládež a hlavní cena animovanému filmu) pocházejí od akademického sochaře Radima Hankeho a ze sklářské dílny Preciosa. Zde byla vyrobena i většina ostatních cen. Výjimku tvoří „CENA EVROPA“ (cena nejlepšímu evropskému debutu), jež je dílem uměleckého skláře Valéra Kováče, stejně jako „CENA MINISTRA KULTURY“ (cena hranému filmu zemí Visegrádu).
Čtyři ceny mezinárodní soutěže reklamy, které budou předány vítězům na Večeru s reklamou – Duhová kulička byly zhotoveny podle návrhu akademického sochaře Radima Hankeho. Na výrobě se podíleli kovolijecký ateliér Roman Hvězda a Huť Charlotta v Karolínce vedená mistrem uměleckého řemesla Janem Štefánikem.
Vítězové ze čtyř soutěžních sekcí Zlínského psa získají ceny od firmy Kodak Vision a broušené sklo s psí kostí. Vítězům nejlepšího zpracování režijního zadání bude předána finanční odměna 1000 EUR.
5. POROTY
Obsazení porot letošního ročníku je velmi bohaté. Jsme rádi, že se nám opět podařilo shromáždit významné osobnosti filmového, animátorského, literárního i kulturního života z celého světa.
V hlavních porotách zasednou takové osobnosti jakými jsou držitel Oscara v kategorii animovaných filmů, americký animátor českého původu Jan Pinkava, jeho ruský kolega Alexej Kotěnočkin, který navázal na práci svého otce a přivedl na svět další sérii kultovního seriálu Jen počkej!, Edgar Dutka, významný český animátor a pedagog či mezinárodně známý český spisovatel Ivan Klíma. Producenti a distributoři dětských filmů známí po celém světě budou reprezentováni Rockem Demersem z La Fete v Kanadě a Dickem DeJonge z Twin Films Amsterdam. V hlavní porotě také zasedne další producentská legenda Jurij Obuchov, který má za sebou výrobu více než 30 celovečerních filmů studia Maxima Gorkého v Moskvě. Kvalitativním přínosem pro práci porot bude určitě nominace režisérů (Katka Šulajová, Milan Cieslar), novinářů Cathy Meils (Variety), Burhan Satir (The Times) a zástupců světových festivalů (Katrin Hoffmann z Mnichova, Sara Cortellazzo z Turína).
6. OČEKÁVANÉ OSOBNOSTI
46. ročník MFFDM nebude na významné osobnosti, které přinesou do Zlína „lesk a slávu“ mezinárodního filmu opravdu skoupý. Již vedle zmiňovaného oskarového režiséra Jana Pinkavy, pozvání přijali světová hvězda Maximillian Schell a také legendární komisař Schimanski Goetz George. V jednání jsou Nikita Michalkov, klasik ruského i světového filmu, „velký blondýn“ Pierre Richard a mnozí další.
Jednání s dalšími hosty festivalu se v současné době uzavírají. O jejich jménech a příjezdech Vás budeme průběžně informovat formou tiskových zpráv.
7. DOPROVODNÝ PROGRAM – PROFESNÍ AKCE
Mezinárodní soutěž reklam zaměřených na děti Duhová kulička je od loňského roku první evropskou soutěží, která je zaměřena na reklamní spoty a tiskovou reklamu zacílenou na dětského spotřebitele.
Jednou z profesních akcí pořádaných při 46. MFFDM je Setkání zástupců evropských televizí, které se koná ve středu 31. května 2006.
Smyslem letošního ročníku Setkání je zjistit a vzájemně v diskuzi nastínit potřebu případného pravidelnějšího setkávání televizních producentů, dramaturgů, akvizitorů a prodejců nad tvorbou pro děti a mládež. Naše setkání jsme letos zaměřili převážně na oblast animovaných filmů. Cílem letošního ročníku bude, prostřednictvím představení jednotlivých projektů a následné diskuse, vzájemně poznat projekty jednotlivých televizí, seznámit se s jejich problémy a současným výrobním programem, porovnat rozdíly mezi situací v jednotlivých zemích, příp. nalézt formu budoucí spolupráce a v neposlední řadě se i poučit.
Další akcí je Rakouské fórum, které se koná v úterý 30. května 2006. Cílem této akce – diskusního semináře je, prostřednictvím vystoupení jednotlivých hostů a následné diskuse, poznat a pochopit mechanizmy filmové tvorby v Rakousku a České republice ve všech fázích jejího vzniku – od přípravy až po distribuci a nalézt případné formy vzájemné spolupráce. Pozvání hostů odpovídá této struktuře, t.j. struktuře řetězce výroby filmového díla. Zveme producenty, broadcastery, poskytovatele finanční podpory, distributory i režiséry.
8. DOPROVODNÝ PROGRAM – ZÁBAVA
Na zlínský filmový festival pro děti a mládež návštěvníky lákají soutěžní i další filmové projekce a tradičně i bohatý doprovodný program, ze kterého si vybere opravdu každý.
Na znamení zahájení festivalového týdne se v pondělí 29. května večer rozzáří obloha nad Zlínem festivalovým ohňostrojem.
Letošní šestačtyřicátý ročník přehlídky se ponese v duchu oslav sedmdesátého výročí založení zlínských filmových ateliérů, které v roce 1936 na kudlovském kopci otevřel Jan Antonín Baťa. Podřízen tomu je i celý letošní vizuál. Pro účastníky festivalu bude připravena zajímavá výstava fotografií mapující sedmdesát let zlínských ateliérů. Pořad Tenkrát na Kudlově představí režijní osobnosti, které přispěly k celosvětovému renomé naší filmové tvorby.
I zahájení festivalu vychází z tohoto významného výročí. Na první festivalový den, neděli 28.5. 2006, je připraven komponovaný večer v Městské divadle Zlín, pořádaný u příležitosti oslavy sedmdesátileté filmové výroby ve Zlíně. Slovem i obrazem si připomeneme klíčové okamžiky z historie zlínských filmových ateliérů a řadu osobností, které svou tvorbou proslavily československý a český film jak v tuzemsku, tak v zahraničí. V pořadu vystoupí hosté, kteří zde tvořili a pro které byl Zlín často prvním odrazovým můstkem do světa filmu. Součástí bude i vystoupení Filharmonie Bohuslava Martinů, která několika ukázkami filmové hudby připomene geniálního skladatele Zdeňka Lišku, který většinu svého tvůrčího období prožil ve Zlíně.
Účastníci slavnostního večera budou moci shlédnout první zlínské reklamy, první animované filmy a první dokumenty, které na Kudlově vznikly před více jak šedesáti lety. Ve foyer divadla proběhne vernisáž fotografické výstavy Jaroslava Novotného.
Velký zájem veřejnosti jistě vzbudí autogramiády. V neděli 28. května se ve Velkém kině od 18 hodin uskuteční autogramiáda Rafťáků za účasti Jana Antonína Duchoslava. Na středu 31. května je od 12 hodin v aule Univerzity Tomáše Bati naplánovaná autogramiáda k filmu Jak se krotí krokodýli za účasti režisérky Marie Poledňákové, Václava Postráneckého a hlavních dětských hrdinů.
Pro příznivce výtvarného umění bude jistě zajímavé navštívit vernisáž obrazů Adolfa Borna nebo Filmové klapky Minisalon 2006, který tradičně přináší kolekci originálně pojatých filmových klapek. Téměř sto třicet děl ztvárnili umělci, jako je například František Ringo Čech, Iva Hüttnerová, Boris Jirků, Kristian Kodet, Miloš Nesvadba, Jan Saudek, Josef Velčovský či Libor Vojkůvka. Festivaloví hosté a zlínská veřejnost mají možnost filmové klapky zhlédnout od 29. května v prostorách Univerzity Tomáše Bati, kde se také bude
2. června od 14 hodin konat veřejná aukce.
Mezinárodní výtvarná soutěž zrakově postižených dětí s názvem Radost tvořit se stala již pevnou součástí festivalu. Cílem akce je ukázat dětským i dospělým návštěvníkům, co dovedou vytvořit zrakově postižené děti, a seznámit veřejnost se zvláštnostmi jejich výtvarného projevu. Děti přestože jsou slabozraké, se zbytky zraku, nevidomé i hluchoslepé, srší nápady, mají bohatou fantazii a dovedou s úspěchem využít svých náhradních smyslů, především hmatu. V minulém roce zaslaly zrakově postižené děti, které se vzdělávají ve speciálních školách pro zrakově postižené nebo jsou integrovány ve školách v místě bydliště v České republice, Francii, Německu, Polsku, Slovensku, do soutěže 374 výtvarných prací. Letos se jich ve Zlíně sešlo již více než 400.
Moskevská naděje je název projektu, v jehož rámci se bude na zlínské přehlídce prezentovat ruské kulturní centrum Moskevská naděje a přiveze s sebou na výstavu práce dětí ze sociálně slabších rodin z Moskvy. Tato akce je též součástí Ruské sezóny v ČR.
Třetí ročník charitativního koncertu Večer naděje Zlín 2006 letos nově na náměstí Míru ve Zlíně uvítá kapelu No Name, zpěváka Petra Koláře a zpěvačku, která si říká Victoria. Benefiční koncert pořádá již tradičně nadační fond Kapka Naděje. Uskuteční se ve středu 31. května od 19 hodin.
Českou republikou už potřetí projede Kinematovlak. Speciálně upravené klimatizované „kino na kolejích“ začalo svoji cestu 28. dubna v Lužné u Rakovníka. Mezi zastávkami je vybraných dvacet tři českých a moravských měst včetně Zlína a Vizovic, kde 3. června ukončí svou pouť. Kinematovlak má letos kapacitu šedesát míst a během zastávek v jednotlivých městech bude po celý den promítat večerníčky a filmy pro děti. Vstup na promítání je pro všechny zdarma. Celkem se v Kinematovlaku během jeho putování po České republice uskuteční více než 360 projekcí, které tak bude mít možnost zhlédnout více než 21 600 dětí. Letošní novinkou je stejně jako u znělky okomentování vybraných večerníčků pro zrakově postižené děti. Projekce těchto snímků budou probíhat jak v rámci Kinematovlaku, tak i v rámci samotného festivalu.
Nebudou chybět ani jedinečné filmové akce a workshopy, které nabídne studentské setkání Zlínský pes, jenž uvítá hosty, jako je oscarový režisér Jan Pinkava či scénárista seriálu Ulice Radek Bajgar. Zároveň Zlínský pes připraví řadu koncertů a oddychových akcí.
V rámci letošního 46. ročníku připravuje na úterý 30. května Česká televize velké oslavy a pestrý program pro všechny věkové kategorie. Na náměstí Míru se bude od 9 hodin konat Den České televize, kde v dopoledních hodinách budou moderátoři Michal Nesvadba, Magdalena Reifová a postavičky Jů a Hele soutěžit a zpívat společně s dětmi. Přivítají i Václava Chaloupka, který představí svou malou mobilní ZOO. Celý den budou k dispozici pro všechny lákavé atrakce.
Odpoledne od 15 hodin začne show Martina Zellera a živé natáčení pořadu SuperPomeranč. V druhé části se představí se svým bohatým programem Vojtěch Bernatský a Petr Svěcený. Všichni mladí návštěvníci festivalu se mohou zapojit do programu a soutěží, které vyvrcholí v 17 hodin pokusem o zápis do Guinnessovy knihy rekordů v loupání pomerančů. V průběhu odpoledne se uskuteční fotbalový turnaj žáků o ceny. Den České televize vyvrcholí večerním koncertem skupiny Monkey Business ve sportovní hale Novesta.
Pod názvem Vlak plný úsměvů přijede do Zlína 1.6. 2006 již počtvrté vlak s dětmi, které žijí v dětských domovech nebo trpí zdravotním handicapem. Po příjezdu do Zlína se budou moci děti zúčastnit filmových projekcí a zábavných akcí v centru města případně v nedaleké zoologické zahradě Lešná, kde pro ně bude nachystán program plný zábavy a soutěží.
Letos zcela novým projektem je Dětské filmové studio Microsoft, jehož cílem je atraktivní formou děti zasvětit do tajů natáčení a produkce filmu od počátku až k finální podobě. Malí filmaři se za asistence kvalifikovaných supervizorů naučí, jak správně zacházet s kamerou, fotoaparátem, jak nahrát filmový materiál, jak ho upravit a zpracovat.
Sadíme festivalový strom osobnosti je název akce, při které dojde ve středu
31. května za účasti osobností kulturního a společenského života k zasazení dalšího festivalového stromu v prostorech Komenského parku.
9. ZLÍNSKÝ PES 2006
V době Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež se uskuteční třetí studentské filmové setkání Zlínský pes. Nejen studentům nabízí možnost praktického vzdělávání ve formě workshopů, teoretických informací v podobě přednášek a v neposlední řadě
i navazování kontaktů se studenty zahraničních škol a získávání povědomí o současném stavu mezinárodní studentské filmové scény a školství.
A proč Zlínský pes? „Spojení studentské a psí komunity není náhodné, osud mladých filmařů je mnohdy velice podobný, proto ta solidarita. Všichni se totiž nakonec musíme prokousat,“ "říká jednohlasně produkční tým, který z většiny tvoří absolventi a studenti Filmové školy Zlín".
a) Soutěžní sekce Zlínského psa 2006
Letos budou studentské filmy soutěžit ve čtyřech kategoriích: animovaný film, dokumentární film, hraný film a filmy nové formy. Stejně jako v loňském roce se i letos přihlásilo na Zlínského psa kolem tří set studentských filmů z celého světa. Jsou mezi nimi filmy posluchačů těch nejprestižnějších filmových škol, ale i snímky nadšených amatérů, kteří se filmováním zabývají čistě z nadšení. Kvalita snímků je velmi různorodá, obecně se ale dá říct, že převažují velmi depresivní náměty. Je to s podivem, neboť krátké útvary jakoby samy vybízely k natočení anekdoty, která by v sobě spojovala humor se sdílnou myšlenkou. Humor je vůbec věcí, která ze všeho nejvíc ve studentských filmech absentuje.
Ty nejlepší filmy z přihlášených vybírá do soutěžních bloků komise složená z dramaturga Zlínského psa a několika studentů ze Zlínské filmové školy a z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Na diváky čekají opravdové filmové lahůdky.
b) Znělka Zlínského psa 2006
Znělka Zlínského psa je tradičně zadávána studentům prvního ročníku Zlínské filmové školy. Letos zvítězil námět Vojtěcha Dudka a vůbec poprvé se diváci mohou těšit na animovanou podobu. Znělka tvoří jednotný celek s plakátem a sloganem, který letos zní: Zlínský pes, nyní i na vaší planetě. Upoutávka se celá ponese ve sci-fi stylu. Krátký příběh bude sledovat vesmírné putování kosmonauta - Zlínského psa - po nejrůznějších planetách, aby na závěr konečně zamířil na Zemi.
c) Program Zlínského psa
Programová struktura Zlínského psa letos klade největší důraz na workshopy. Budou se konat každý den dopoledne a odpoledne. Poté bude následovat projekce filmu absolventa Zlínské filmové školy a diskuze. Každý večer pak bude promítnut jeden soutěžní blok a poté bude možné zhlédnout film ze sekce "Současný asijský film". Noční projekce budou věnovány filmům, které doposud nebyly v české distribuci.
Také v letošním roce se mohou filmoví fanoušci těšit na workshop se zástupcem legendy animace firmy Pixar. Tentokrát se můžete na vlastní oči podívat, jak si při práci počíná oscarový režisér Jan Pinkava. Neméně atraktivním hostem workshopu bude animátor Alexej Kotěnočkin, který navázal na dílo svého otce a vytvořil další řadu seriálu Jen počkej! Workshop Zlínského psa uvede Kotěnočkinovu přednášku na téma Jen počkej! dříve a nyní, neboli porovnání technologického pokroku ve zpracování klasických animovaných příběhů legendární dvojice Zajíce a Vlka.
Připraven je také workshop jednoho z našich předních dramaturgů, který se nesmazatelně zapsal do historie českého televizního seriálu. Radek Bajgar je autorem prvního nekonečného seriálu v České republice. Na Zlínského psa přijede svůj projekt Ulice studentům podrobně představit. Zájemci se dozvědí vše, co by je ohledně vzniku a výroby takového seriálu mohlo zajímat. Jak souvisí počítačové hry a film se dozvíte od zástupců naší nejlepší firmy na vývoj počítačových her. Společnost Illusion Softworks tvoří špičkové hry a konzole v České republice už téměř deset let. Mezi nejznámější produkty patří světově uznávaná Mafia, Vietcong, Hidden & Dangerous a další.
V sekci filmové podivnosti budou mít návštěvníci Zlínského psa možnost seznámit se s hongkongskými filmy Johna Woo a Zombie snímky, ze současných trendů budou představena zajímavá asijská díla.
V našem animačním workshopu si můžete vytvořit vlastní krátký film tradičními technikami – kresba, papírek, materiál, prostorová (loutka, plastelína). Tyto postupy jsou základem všech moderních animačních metod. Tvůrčí dílnu povedou filmoví profesionálové a odborníci na animaci. Váš filmeček, který u nás natočíte, si můžete odnést na CD anebo na flash kartě (budete-li ji mít). Nabízíme také možnost konzultace vlastních prací.
Zlínský pes vám umožní získat povědomí o současném stavu mezinárodní studentské filmové scény a školství. V rámci prezentací zahraničních škol nabízíme jedinečnou možnost setkat se s děkanem kalifornské prestižní filmové školy CALARTS Stevem Ankerem. Přijede do Zlína představit institut, u jehož vzniku stála jedna z nejvýznamnějších osobností animovaného filmu Walt Disney.
V programu Mezinárodního studentského filmového setkání Zlínský pes jsme samozřejmě mysleli také na naše čtyřnohé jmenovce, se kterými máme mnoho společného. Spojení studentské a psí komunity totiž není náhodné: osud mladých filmařů je mnohdy velice podobný, proto ta solidarita. Všichni se totiž nakonec musíme prokousat! Program Benefičního dne pro psy nabídne koncerty kapel AZ rádia, LUS3, soutěže, psí Pestrádu a především budou předány granule Zlínskému útulku.
Na koncertních podiích se představí Mig 21, November 2nd, Fru Fru, LUS3, těšit se také můžete na DJ´s party Breaks vs. Anime Battle s Vj-projekcí z japonských seriálů v breakových beatech, performance, instalace i představení studentů Zlínské divadelní školy.
10. PREZENTACE V ZAHRANIČÍ
Důležitá je také aktivní prezentace zlínského festivalu v zahraničí. Mezi nejvýznamnější patří již pravidelná účast na Berlinale, které se letos zástupci festivalu účastnili jako oficiální partneři Českého filmového centra.
Velký význam měla i podzimní návštěva 22. Mezinárodního dětského filmového festivalu v Chicagu, kde se zlínský festival velmi úspěšně představil samostatnou sekcí animovaných filmů. Nelze opomenout ani naše prezentace na festivalu BUFF ve švédském Malmö a také prezentaci při pracovních návštěvách Moskvy.
V dubnu navštívili zástupci zlínského festivalu a filmové školy italské město Turín. Cílem cesty, iniciované paní Irenou Ondrovou na její předchozí návštěvě Turína, bylo poznat zázemí filmového dění ve městě, seznámit se s pracovníky – kolegy – a navázat potenciální spolupráci.
11. HARMONOGRAM TISKOVÝCH KONFERENCÍ A BALKON PARTY
28.5. 2006 9:00 - Zahajovací tisková konference
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – press room
28.5. – 2.6. 2006 14:00 - Balkon party (tématické neformální setkání)
IH Moskva – program bude průběžně aktualizován
2.6.2006 13:00 - Závěrečná tisková konference – slavnostní podpis partnerských smluv
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – sál O. Wichterleho
12. AKREDITACE
Všechny typy akreditačních karet opravňují festivalové hosty k přednostnímu vstupu do kinosálů a také k návštěvě vybraných festivalových akcí.
Akreditační středisko najdete v době konání festivalu v prostorách Academia Centra Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na ulici Mostní. V provozu bude od 8.00 do 20.00h.
Nyní se lze akreditovat na www.zlinfest.cz.
Podrobné informace o jednotlivých filmech a programu na www.zlinfest.cz.
Změna programu vyhrazena!
13. KONTAKTY
PR a tiskový servis
Helena Hudečková
+420-577 592 215
helena.hudeckova@zlinfest.cz
Guest servis
Kateřina Ujčíková
+420-577 592 381
katerina.ujcikova@zlinfest.cz
Akreditace
Jana Dvořáková
+420-577 592 381
akreditace@zlinfest.cz
Vedoucí produkce
Kateřina Hřebíčková
+420-577 592 401
katerina.hrebickova@zlinfest.cz
Programové oddělení
Jaroslava Hynštová
+420-577 592 217
jaroslava.hynstova@zlinfest.cz
Zlínský pes
Lucie Norková
+420-577 592 410
produkce@zlinskypes.cz
Duhová kulička
Irena Doležalová
+420-577 592 277
duhovakulicka@zlinfest.cz