Aktuality 46. ročníku
Zpět na výpis zpráv.Proběhla beseda o Karlu Zemanovi
29. 5. 2006 | Alternativa, 29.5.2006, 10:00 – Beseda „Tenkrát na Kuldově“ představila tvorbu režiséra Karla Zemana. Hosty besedy byli Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana, která se svým otcem spolupracovala na několika filmech a Jiří Novotný z Vyšší odborné filmové školy ve Zlíně. Po promítnutí krátkého dokumentárního filmu s názvem „Karel Zeman dětem“ se uskutečnila beseda. V prostorách Alternativy jsou dále panely s tematickou výstavkou a ukázky loutek ze Zemanových filmů.V Alternativě se diváci, převážně mladí lidé, nejprve seznámili s osobností Karla Zemana prostřednictvím dokumentu. Karel Zeman se do zlínských ateliérů dostal v polovině 40. let. „Můj táta velice miloval Zlín a jeho filmová studia, protože tam měl klid na experimentování,“ řekla Ludmila Zemanová o svém otci, jehož snímky Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Baron Prášil milují všechny generace diváků.
V průběhu následující debaty se studenti nejčastěji ptali na film Cesta do pravěku z poloviny padesátých let, který zaznamenal obrovský ohlas i v zahraničí. V publiku seděl také Zdeněk Odstrčil, který na filmu s Karlem Zemanem spolupracoval a během debaty Ludmilu Zemanovou pohotově doplnil.
Výjimečnost Zemanových filmů vidí jeho dcera hlavně v jeho invenci hledat pro každý film novou techniku. „Ty filmy jsou něčím, co se už nikdy nedá zopakovat,“ dodala Ludmila Zemanová. Karel Zeman se uměl vždy obklopit schopnými spolupracovníky. Například na filmu Vynález zkázy spolupracoval se spisovatelem Františkem Hrubínem. „Karel Zeman měl ještě jednu přednost – točil tak, že si v nich každý mohl něco najít,“ doplnil Jiří Novotný.
Pohádka o Honzíkovi a Mařence je jednou z posledních, kterou Karel Zeman natočil. „Technika na západě byla tak vepředu. Táta si uvědomil, že už nemůže stačit s tou technikou, kterou měl, proto začal dělat jiný typ filmu,“ řekla k poslednímu období tvorby Karla Zemana Ludmila Zemanová.
První tematická beseda „Tenkrát na Kudlově“ je součástí oslavy 70. výročí zlínských ateliérů. Druhá se bude věnovat obecně 70 letům zlínské filmové tvorby a třetí je věnována Karlu Smyckovi.