Aktuality 46. ročníku

Zpět na výpis zpráv.

Na galavečeru se oslavovalo

29. 5. 2006 | Zlínské divadlo, 20:00 – Slavnostní galavečer ve zlínském divadle zahájil 70. narozeniny zlínských ateliérů. Poté následovala vernisáž fotografií Jaroslava Novotného. Slavnostním narozeninovým galavečerem, který začal v osm hodin, provázel moderátor Jan Čenský a o hudební doprovod se postarala Filharmonie Bohuslava Martinů. Večer byl komponovaný jako sled hudebních ukázek z děl skladatele Zdeňka Lišky, ukázek reklam, filmů nebo záběrů osobností.

Mezi hosty v sále seděly osobnosti jako je fotograf Jan Saudek, herec Miroslav Donutil nebo poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný.

V průběhu večera na své zážitky z doby strávené ve zlínských ateliérech vzpomínaly osobnosti jako cestovatel Miroslav Zikmund, scénárista Vladimír Körner, ilustrátorka dětských knížek a dcera režiséra Karla Zemana Ludmila Zemanová, dcera režiséra Josefa Pinkavy Hana Pinkavová, dramaturg Jiří Blažek nebo režisérka Drahuše Králová, která uvedla, že to, co ji na festivalu nejvíce baví je „plný sál rozesmátých dětí.“

Na přetřes se dostalo i nedávné neschválení zákona o kinematografii, který se dotknul i samotného festivalu. Na protest filmařů byly z projekcí stažené některé snímky. V případě schválení by zákon zajistil přísun peněz do české kinemagrafie. „My už se toho možná nezúčastníme,“ řekla režisérka Drahuše Králová a v zápětí za potlesku všech hostů dodala: „Ale ze záhrobí budeme fandit zlínskému festivalu,“

Slavnostní večer uzavřel svým vystoupením na pódium režisér Václav Vorlíček. Vzpomínal na své první setkání s režisérem a scénáristou Milošem Macourkem, ke kterému došlo právě po cestě vlakem do Zlína. „Po světě má skutečně dobré jméno,“ řekl Vorlíček na adresu festivalu. „Přál bych festivalu, aby následovala další léta, aby se nevrátil k úplným začátkům, i když mi se to líbilo, aby rozkvetl a aby se tady dělaly filmy.“

Několik pozvaných hostů se z galavečera omluvilo. Tomáš Baťa se s diváky pozdravil z videa. Boty a pneumatiky značky Baťa figurovaly v několika promítaných archivních reklamách. „Víte dneska je ta televize, ale tenkrát bylo kino nejdůležitější,“ odpověděl na otázku proč se Baťa zabýval právě filmem.

V průběhu večera se vzpomínalo na osobnosti, jejichž jména jsou neodmyslitelně spjatá se zlínskými ateliéry. Mnozí z nich jsou známí i za hranicemi České republiky, například oskarový režisér Elmar Klos, který ateliérům říkal „kudlovská stodola“. Ve Zlíně se obklopil vynikajícími spolupracovníky. Známé je například jméno fotografa a filmaře Alexandra Hackeschmieda. Další osobnosti, které se divákům v sále představili alespoň formou filmových ukázek jsou animátorka Hermína Týrlová, režisér Karel Zeman nebo komik Vlasta Burian coby protagonista některých reklamních spotů.

K festivalu vedle filmů neodmyslitelně patří i herecké hvězdy. Již od jeho raných dob, které předznamenaly ve čtyřicátých letech Filmové žně, se ve Zlíně objevovaly slavné osobnosti jako Nataša Gollová, Adina Mandlová nebo Oldřich Nový. Jan Čenský vzpomínal, že filmový milovník Oldřich Nový tenkrát za pouhý den rozdal osm stovek autogramů.

Po skončení galavečera následovala ve foyer divadla vernisáž fotografií Jaroslava Novotného, který se mimo jiné jako režisér podílel na filmech cestovatele Zikmunda a Hanzelky. I když vernisáž začala teprve po desáté hodině večer, hosté se bavili u živé kapely.

Na slavnostní galavečer, který oslavu 70. výročí zlínských ateliérů zahájil, naváží besedy „Tenkrát na Kudlově“, které postupně představí dílo Karla Zemana, Vladimíra Drhy a Karla Smyczka.