Tiskové zprávy (45. ročník)
Zpět na výpis zpráv.TISKOVÁ ZPRÁVA k zakončení festivalu
11. 6. 2005 | Na přelomu května a června se již po 45 uskutečnil ve Zlíně Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Na letošním ročníku bylo uvedeno 418 filmů a padl rekord v počtu zúčastněných zemí, kterých bylo celkem 43. Na přelomu května a června se již po 45 uskutečnil ve Zlíně Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Na letošním ročníku bylo uvedeno 418 filmů a padl rekord v počtu zúčastněných zemí, kterých bylo celkem 43. Do Zlína přijelo představit své filmy 31 delegací z 16 zemí světa. Pro děti a mládež připravili pořadatelé během sedmi festivalových dní 34 doprovodných akcí ve Zlíně i v satelitních městech ve Zlínském kraji a 11 profesní akce pro odborníky i laiky.Na závěrečném galavečeru filmového festivalu bude předáno 16 cen. Celkem bylo v 6 soutěžních sekcích uvedeno 165 filmů, které posuzovalo 9 porot.
Do Zlína zavítali vzácní hosté ze zahraničí – např. manželé Michael a Pat York, Jürgen Heinrich, Ellen M. Harrington, Alexander Mitta, Bolhem Bouchiba, Lennart Ström, Maryanne Redpath, Uschi Reich -i z České republiky - např. Václav Vorlíček, Karel Smyczek, Juraj Herz, Jiří Krejčík, Zdeněk Zelenka, Věra Šimková-Plívová, Miroslav Ondříček, arcibiskup Jan Graubner, Jiřina Bohdalová, Barbora Seidlová, Vojta Kotek, Martha Issová, Tomáš Hanák nebo Jan Přeučil.
Partneři a záštity festivalu
Generální partner: Allianz pojišťovna
Hlavní partneři: Škoda Auto, Microsoft, ČEZ, Impromat, Bawag Bank
Partneři: DHL Express, CCS, České dráhy, Lesy České republiky, Metrostav, Jelínek, Preciosa, Ateliery Bonton Zlín, ČSA
Mediální partneři: Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Česká televize, Právo, Blesk, Seznam.cz, Rádio Zlín, In Zlin, Magazín města Zlína, Xantypa, Marketing&Media, Premiere, Sluníčko, Zlin.cz
Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Pavel Dostál, Český výbor pro UNICEF a Česká komise pro UNESCO. Letos nově byla festivalu udělena záštita panem Jánem Figeľem, EU komisařem pro výchovu, vzdělávání, kulturu a mnohojazyčnost.
Soutěž reklamy Duhová kulička se letos poprvé uskutečnila jako soutěž mezinárodní pod záštitou Evropské asociace komunikačních agentur (EACA) a Asociace komunikačních agentur ČR (AKA ČR).
Nad Dnem skandinávské a pobaltské kinematografie převzala záštitu velvyslanectví všech zúčastněných zemí (Švédsko, Norsko, Dánsko, Finsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko), sekce Fórum švýcarského filmu proběhla pod záštitou Velvyslanectví Švýcarské konfederace v Praze, ve spolupráci s panem konzulem Jacquesem Ducrestem.
Festivalová statistika (aktuální k 2. 6. 2005, 12:00)
Celková návštěvnost projekcí ve Zlíně i satelitních městech: 39 533
Celková návštěvnost projekcí ve Zlíně: 28 791
Průměrná denní návštěvnost projekcí ve Zlíně: 4 798
Celková návštěvnost v satelitních městech: 2 248
Kinematovlak (k 24. 5. 2005): 8 514
Návštěvnost vybraných akcí doprovodného programu:
Čítárna U čerta: 500
Internetová škola Microsoft: 590
Výstava Radost tvořit: 300
Večerníček slaví 40 let: 1 000
Koncert Kryštof: 2 500
Vlak plný úsměvů: 400
Máme rádi zvířata: 700
Koncert Superstar 2004: 1 200
Celkem: 7 190
Počet akreditovaných návštěvníků: 1 598
Delegace k filmům
Pitomých čtrnáct (SVE), Bombaj volá (SVE), Dobrá čtvrť (ČR), Konečná stanica (SVK), Hayat (IRN), Pan Pelikán (FIN), Pokud bota padne (NLD), Síla lidskosti – Nicholas Winton (CZE/SVK), Honzík a Samuel aneb Kudy vede cesta na sever (CZE), Vzestup a pád království ševců (CZE), Scientje: Televize (NLD), Kocour Martin (EST), Pelargonie (CZE), Kousek nebe (CZE), Velká voda (MKD/CZE), Musicbreak (GER), Modrooká Polly (GER), Strähl (SUI/GER), O dvě slabiky pozadu (SVK), Šťáva (CZE), Kouzelná hvězda (POL), Snowboarďáci (CZE), Tajemství kapradiny (POL), Mať tak o koliesko viac! Hodiny (SVK), Šťastnou cestu (SVE, GER, HUN), Skřítek (CZE), Mír jejich duši (CZE), Šampióni (DNK), Kuktau (TSN), Svíčky (RUS) a Skřítčí aritmetika (LTV).
Stručná charakteristika vítězných filmů
Barva mléka
Norská režisérka Torun Lian natočila podle vlastní románové předlohy snímek o dvanáctileté dívce Selmě a jejích kamarádkách, které se razantně rozhodnou, že se už nikdy nebudou zajímat o kluky. Jednoho dne se však na rodinné farmě setkávají s tajemným švédským studentem, čímž se všechno změní... Věčné tápání věku dospívání pak režisérka ozvláštnila také celou řadou dokumentárních postupů, které filmu dodávají punc autentičnosti. Barva mléka je film o dětech a pro děti, ale měl by promlouvat i k dospělým.
Pitomých čtrnáct
Snímek čtveřice mladých švédských režisérů Filippa Freijda, Martina Jerna, Emila Larssona a Henrika Norrthona mapuje nedočkavost čtrnáctileté dívky, která touží předčasně vstoupit do světa dospělých. Její vrstevníci jsou pro ni nezajímaví, a tak hledá útočiště u kamarádů svého staršího bratra. Zajímavý sociologický pohled je přínosem nejen pro mladé diváky, ale i pro jejich rodiče.
Hayat
Írán si v posledních dvaceti letech získal ve světové kinematografii svébytné postavení. Především tvorba pro děti zaznamenala řadu úspěchů na prestižních filmových festivalech. Také režisér Gholam Reza Ramezani patří mezi zkušené tvůrce, kteří umí zaujmout svým svébytným a pro středoevropského diváka trochu exotickým rukopisem. Dokáže velmi prostým způsobem, ale se značným napětím vyprávět o vztazích v tradiční íránské rodině. Jinak tomu není ani v případě snímku Hayat, ve kterém se musí dospívající dívka po onemocnění svého otce starat o své mladší sourozence.
Zátoka ticha
Film vypráví o problematické partě dětí z městečka v Oregonu, kteří při své dobrodružné výpravě ve člunu nečekaně projdou skutečnou lekcí a musí nést zodpovědnost za své činy. Americký snímek o přátelství, toleranci a odpuštění napsal a natočil Jacob Aaron Estes v roce 2004. Mladí herci působí velmi autenticky, což divákům umožňuje ztotožnit se s jejich prožitky.
Kapesníky na prodej
Paavo je nucen prodávat na ulici kapesníky, aby vydělal peníze pro svého zatrpklého a unaveného otce. Doma se Paavo snaží uniknout kruté realitě tím, že kreslí obrázky o lepších časech a plánech. Jednoho dne dají tři ženy s nosy plnými rýmy Paavovi za kapesníky místo peněz barevné pastelky... a otec z toho šílí.
Pan Pelikán
Film Pan Pelikán vypráví příběh desetiletého chlapce Emila a pelikána, který se promění v dospělého člověka. Z obou opuštěných hrdinů se stanou přátelé. Snímek byl natočen na motivy pohádky Šaty člověka finské spisovatelky Leeny Krohn, která s oblibou kombinuje filozofická témata s laskavým humorem a jemnou fantazií. Režisérka Liisa Helminen vypráví o střetu přírody a civilizace, a také o zklamání a radosti v životě. Ke své práci dodává: „Režírovat děti je velmi náročné. Základem je dobrý výběr herce, protože se vždy jedná o amatéra. Dětský hrdina může během natáčení stvořit báječné situace. A mně se jen podařilo tyto situace zachytit.“
Iluze
Režisér Svetozar Ristovski nás ve svém debutu zavádí do Makedonie, kde v poválečné komunistické éře sledujeme osudy malého chlapce Marka. Jeho život rozhodně není radostný. Otec pije, matka už dávno ztratila kontakt s realitou a sestra si jde egoisticky jen za svým štěstím. Markovy literární pokusy pro něho znamenají jedinou šanci, jak uniknout materiální a duchovní bídě makedonské reality.
Kuktau (Nebeská hora)
Malý Bulat je sirotek. Kvůli svému postižení musí odjet do Ameriky na operaci, která mu může pomoci k uzdravení. Čeká na něho rodina, chlapec však dává před „americkým snem“ přednost svému vlastnímu. Tomu, ve kterém se objevuje jeho matka, kterou nikdy neviděl. Je si jistý, že existuje a že na něho čeká v legendárním „Kuktau“. Sní o lásce blízkého člověka, kterou nikdy nepoznal.
Příběh má ještě druhého hrdinu: Karima. Jeho život se po nešťastné události a šesti letech ve vězení zcela zhroutil. Dříve žil šťastně se svou ženou a synem. Teď mu zbyla jen samota a vzpomínky a Karim se učí znovu žít. Příběhy Bulata a Karima se nakonec propojí. Film je celovečerním debutem režiséra Ildara Yagafarova. Jde o vůbec první snímek natočený v tatarštině.
O dvě slabiky pozadu
Filmový příběh studentky Zuzany je mozaikou reálných a snových situací, do kterých se mladá hrdinka zamotává ve své snaze stihnout v životě co nejvíc věcí v co nejkratším čase. Chce studovat, zažít a vychutnat velké lásky, vydělat spoustu peněz… Svůj život ale nezvládá. Nestíhá školu, ztroskotávají její vztahy s přáteli a milenci, ztrácí kontakt s rodinou... Zuza si uvědomí, že pomalu zapomíná, jaké to je normálně žít. Nový slovenský film s hudbou Jana P. Muchova a atmosférou dynamicky se měnící Bratislavy.
Generál a drak
Byl jednou jeden generál, který si myslel, že je silák. Jenže jediným zdrojem jeho síly byla jeho krásná uniforma.
Obchod s hudbou
Smutná pohádka o dvou cvrčcích, kteří si otevřou hudební obchod. Jejich prvními zákazníky jsou maminka-moucha a její dvě vydařená dítka. To, že děti nedokáží z nástrojů vyloudit kloudný tón, svaluje máma-moucha na majitele obchodu.