Tiskové zprávy (45. ročník)
Zpět na výpis zpráv.Středeční program nabídne snímky zkušených tvůrců filmů pro děti a mládež
31. 5. 2005 | Středeční program nabídne snímky zkušených filmařů, kteří se ve své tvorbě pravidelně zaměřují na problematiku dětského a dospívajícího hrdiny.Středeční program nabídne snímky zkušených filmařů, kteří se ve své tvorbě pravidelně zaměřují na problematiku dětského a dospívajícího hrdiny. Světově proslulí tvůrci si osvojili specifika práce s dětskými představiteli, a tak diváci mohou být okouzleni především přirozeností herectví dětských i dospívajících hrdinů. V každém případě pak program nabídne řadu rozmanitých pohledů do různých koutů světa, které mohou být zajímavým podnětem ke srovnání s naší skutečností.
Hraný film pro děti
Pan Pelikán
Film Pan Pelikán vypráví příběh pelikána, který se promění v dospělého člověka, a desetiletého chlapce Emila. Z obou opuštěných hrdinů se stanou přátelé. Snímek byl natočen na motivy pohádky Šaty člověka (Ihmisen vaatteissa) oblíbené finské spisovatelky Leeny Krohn, která s oblibou kombinuje filozofická témata s laskavým humorem a jemnou fantazií. Režisérka Liisa Helminen vypráví o střetu přírody a civilizace, a také o zklamání a radosti v životě. Ke své práci dodává: „Režírovat děti je velmi náročné. Základem je dobrý výběr herce, protože se vždy jedná o amatéra. Dětský hrdina může během natáčení stvořit báječné situace. A mě se jen podařilo tyto situace zachytit.“
Projekce: Velké kino 8:15 hod.
Hayat
Írán si v posledních dvaceti letech získal ve světové kinematografii svébytné postavení. Především tvorba pro děti zaznamenala řadu úspěchů na prestižních filmových festivalech. Také režisér Gholam Reza Ramezani patří mezi zkušené tvůrce, kteří umí zaujmout svým svébytným a pro středoevropského diváka trochu exotickým rukopisem. Dokáže velmi prostým způsobem, ale se značným napětím vyprávět o vztazích v tradiční íránské rodině. Nejinak tomu je i v případě snímku Hayat, ve kterém se musí dospívající dívka po onemocnění svého otce starat o své mladší sourozence. Ramezaniho snímek letos slavnostně zahajoval prestižní Mezinárodní filmový festival Kinderfilmfest.
Projekce: Velké kino 10:00 hod.
Hraný film pro mládež
Bombaj volá
Švédští filmaři se v poslední době poměrně často zaměřují také na život indické komunity v této severské zemi. Nedávno se do našich kin a posléze i do České televize dostal snímek Honem! Honem! režiséra Josefa Farese, a nyní máme možnost seznámit se ve snímku Bombaj volá s osudy šestnáctileté indické dívky Ebby, kterou adoptovali švédští rodiče. Přesto, že je svou novou rodinou dobře přijata, zažijeme s ní a s jejími novými přáteli řadu komických situací, které vycházejí z konfliktu dvou zcela odlišných kultur a životních postojů. Snímek získal Cena diváků na nizozemském festivalu pro děti Cinekid 2004.
Projekce: Velké kino 13:00 hod.
Villa Henriette
Adaptace románu oblíbené a oceňované rakouské autorky Christine Nostlinger vypráví o dvanáctileté dívence Marii, která žije v tajemném domě – vile Henriette. Dům se dívence stává skutečným živým přítelem, se kterým může rozmlouvat v okamžicích osamocení. A vily se rozhodně nehodlá vzdát ani v okamžiku, kdy je její babička přinucena dům prodat. Spisovatelka Christine Nostlinger byla z natáčení filmu nadšena, a tak se dokonce rozhodla ztvárnit jednu z rolí. Tajemnými zvuky pak vilu oživila a ozvláštnila známá německá punk-rocková zpěvačka Nina Hagen.
Projekce: Velké kino 17:00 hod.
Panoráma
Polární expres
Příběh filmu Polární expres vychází ze stejnojmenné knihy Chrise van Allsburga, která byla publikována v roce 1985 a brzy se stala tradiční součástí amerických vánočních oslav. Dvacet devět stran textu a především ilustrací, provokující dětskou imaginaci, četl každoročně americký herec Tom Hanks svým čtyřem potomkům už od počátku prosince a vzhledem k tomu, jak vstřícně na ně reagovali, usoudil, že by mohlo jít o vhodnou látku pro film. Obrátil se proto na režiséra Zemeckise, který s filmovým tvárnění souhlasil. Natočil snímek, který od počátku koncipuje jako rodinnou podívanou, natočenou s živými herci nejmodernějším způsobem animace.
Projekce: Aula, Academia centrum UTB 8:15 hod.
Síla lidskosti - Nicholas Winton
V prosinci 1997 našel režisér Matej Mináč v knize Perličky dětství autorky Věry Gissingové zmínku o záchraně českých dětí, které byly odvezeny do Anglie a vychovány adoptivními rodiči. Tento příběh ho natolik zaujal, že ho nejdřív zakomponoval do celovečerního hraného filmu Všichni moji blízcí a zároveň začal se střihačem a producentem Patrikem Paššem připravovat také dokumentární film. Mapuje snahy burzovního makléře Nicholase Wintona, který v roce 1939 odvezl 669 převážně židovských dětí z nacisty okupovaného Československa. Dnes žije víc než pět tisíc jejich potomků. Archivní materiál se ve filmu střídá s rozhovory s devadesátiletým Wintonem a dalšími osobnostmi jako Václav Havel nebo Šimon Wiesenthal. Film byl uveden v Německu a ve Velké Británii, v USA se premiéra filmu uskutečnila ve Wiesenthalově centru v Los Angeles, kde byla Nicholasi Wintonovi slavnostně odevzdaná cena Simona Wiesenthala.
Projekce: Aula, Academia centrum UTB 10:00 hod.
Evropský debut
Prasečí revoluce
Snímek Prasečí revoluce dvojice estonských režisérů Jaaka Kilmhoi a Rene Reinumägiho zaznamenává skutečnou událost, která se odehrála v letním mládežnickém táboře v roce 1986. Mladí hrdinové se ve spontánní revoltě vzbouří proti vedení a prosadí si své zásady. Svou uvolněností snímek připomíná slavnou Jahodovou proklamaci Stuarta Hagmana.
Projekce: Aula, Academia centrum UTB 17:00 hod.
Šťastnou cestu
Švýcarský režisér Robert Ralston vystudoval Akademii divadla a filmu v Budapešti a Maďarsko si tak oblíbil, že sem situoval i příběh svého celovečerního nízkorozpočtového filmu Šťastnou cestu. Vypráví o muži, který opouští svůj komfortní život ve velkém městě a odjíždí do Transylvánie, aby našel svého zmizelého otce. Během hledání zažívá s místními obyvateli různá dobrodružství a především se střetává s odlišnou mentalitou a prostředím východní Evropy.
Projekce: Aula, Academia centrum UTB 19:30 hod.
Šrámy
Vznik filmu vlastně inicioval polský režisér Krzysztof Zanussi. Ten seznámil absolventku Filmové školy v Katovicích Magdalenu Piekorz se začínajícím spisovatelem Wojciechem Kuczokem a z jejich vzájemné spolupráce pak vznikl snímek Šrámy, jeden z nejúspěšnějších polských titulů loňského roku. Vypráví o muži, který se snaží dobře vychovat svého syna, ale neví, jaké k tomu má použít prostředky. Místo porozumění používá sílu, a tak si mezi sebou a synkem postupně buduje vysokou zeď. Jak se s těmito dětskými zkušenostmi Wojtek vyrovná po letech?
Projekce: Aula, Academia centrum UTB 21:30 hod.
Den skandinávské a pobaltské kinematografie
Drsné mládí
Talentovaná norská filmařka Margreth Olinová se rozhodla podle pravidel manifestu Dogma zachytit průběh posledního měsíce před zkouškami na střední škole v městečku Hauketo. Snímek produkovaný Larsem von Trierem nabízí autentický pohled nejen na způsob výuky, ale hlavně na to, jak zde dospívají, či spíše nedospívají její žáci. „O člověku se napovídá spousta lží. Nejvíce pak o mladých lidech. Ale od té doby, co jsme dospělí, nás začne mrzet, že nerozumíme jazyku mladých lidí. Mají totiž svůj vlastní," říká norská režisérka, která se ve svém snímku z kategorie „docudrama" snaží přiblížit se tomuto jazyku co nejvíce.
Projekce: Malá scéna 13:30 hod.
Hrané filmy zemí Visegrádu
Konečná stanice
Adaptace jedné z divácky nejúspěšnějších divadelních her slovenského Radošínského naivného divadla. Na malém nádraží žijí lidé, kteří stále na něco marně čekají. Všichni touží někam odjet, ale to se jim nedaří. Vlaky už totiž do téhle stanice nejezdí. Podivné soužití postav naruší až vražda neznámého kytaristy, kterou přijede vyšetřovat ambiciózní policistka. Film zachovává poetiku autora textů divadla Stanislava Štepky: slovní hříčky se mísí s poezií, nadsázka se situačním humorem. Režisér Jiří Chlumský natáčel film v malé železniční stanici v západoslovenském městečku Brezová pod Bradlom, v jeho filmu se pak kromě samotného Štepky objeví stálice česko-slovenského filmu a divadla Milan Lasica, Zdena Studenková, Anna Šišková, Josef Somr či Josef Abrhám.
Projekce: Malá scéna 17:00 hod.