Tiskové zprávy (44. ročník)

Zpět na výpis zpráv.

TISKOVÁ ZPRÁVA K UKONČENÍ FESTIVALU – 4. června 2004

4. 6. 2004 | ZLÍN 2004 - MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ PRO DĚTI A MLÁDEŽ 30. května – 5. června 2004

První červnový týden se Zlín opět proměnil v město dětí. Od 30. května do 5. června se konal již 44. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež – ZLÍN 2004. Přinesl řadu novinek, byl nabitější a programově přitažlivější než ročníky minulé. Celkem bylo na festivalu promítnuto 288 filmů z 38 zemí světa. S pozitivním ohlasem se setkala nová mezinárodní soutěžní sekce studentských filmů „Zlínský pes“. Významné bylo také uvedení několika světových filmových premiér.
Pořadatelem MFFDM je společnost Filmfest, s. r. o., spolupořadatelem projektu statutární město Zlín, nově jím byla i Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Obsah tiskové zprávy
Festival podpořili a zaštítili
Filmové sekce
Světové premiéry na festivalu
Kde všude se promítalo
Akreditovaní hosté a hosté festivalu
Profesní akce
Doprovodný program
Ceny festivalu
Festivalové drby a perličky
Minisalon Filmové klapky
Svou návštěvou nás poctili


Festival podpořili
Generální partner: Allianz pojišťovna
Hlavní partneři: Škoda Auto, Microsoft, ČEZ, Impromat, Lesy ČR
Oficiální dopravci: České aerolinie, České dráhy
Oficiální mezinárodní přepravce: DHL
Festival podpořili: CCS, Siemens, Preciosa, DVD Group, Skanska, Zlínský kraj, Ateliéry Bonton Zlín, Budějovický Budvar, Kodak, město Otrokovice
Hlavními mediálními partnery byli: TV Prima, deníky Právo a Blesk, Český rozhlas, Bravo, internetový zpravodajský server Novinky.cz, Mladý svět, TV Tip Seriál, Sluníčko a Mateřídouška.
Mediálními partnery v regionu byli: Rádio Zlín, Zlínské noviny, informační server Zlin.cz, Český rozhlas Brno, TV Net, televize EmurFilm.
Mediálním partnerem v oblasti odborného tisku byla Strategie.

Podpora státních a mezinárodních organizací
Zlínský festival je finančně podporován Poslaneckou sněmovnou a Parlamentem ČR, Ministerstvem kultury ČR, čerpá z grantu Evropské unie Media Programme a grantu Mezinárodního visegrádského fondu. Záštitu nad festivalem drží Ministr kultury Pavel Dostál, Česká komise pro UNESCO a Český výbor pro UNICEF.

Filmové sekce
Celkem 288 filmů promítaných na festivalu bylo rozděleno do 15 sekcí - Soutěž hraných filmů pro děti (8), Soutěž hraných filmů pro mládež (8), Soutěž animovaných filmů pro děti a mládež (56), Soutěž evropských debutů (10), Přehlídka hraných filmů zemí Visegrádu (6), Dokumentární tvorba (20), Novinky české filmové a televizní tvorby (13), Panoráma (23), Fórum německého filmu (7), Národní film Francie (7), Uznání za celoživotní dílo: Juraj Herz (4), Pocta Luboru Tokošovi (5), DVD projekce (29), Zlínský pes – soutěžní (39) i nesoutěžní sekce (53).

Světové premiéry na festivalu
Největší lesk letošnímu ročníku daly uvedené předpremiéry a premiéry českých i světových filmů. Mezi vzácné tituly patří například francouzský film Motýl, který se promítal bezprostředně po slavnostním zahájení festivalu. V týž den byla uvedena i česká komedie Pánská jízda, kterou do Velkého kina doprovodila delegace jejích tvůrců. K dalším novinkám patřily české filmy Správce statku a Český sen a ze zahraničních to byl kanadsko-britský film Daniel a superpes a pokračování úspěšné německé komedie Holky to chtěj taky 2. V premiéře byl také uveden dokument o Linu Venturovi, který do Zlína osobně přivezl jeho syn Laurent..

Kde všude se promítalo
Pro potřeby festivalu bylo ve Zlíně využito 16 projekčních sálů. Velké kino (kapacita sálu 1013), Aula Academia centra UTB (419), Sál O. Wichterle Academia centra UTB (182), DVD Room Academia centra UTB (40), Malá scéna Zlín (360), Alternativa (90), Kino Květen (415), Posluchárna D Academia centra UTB, Posluchárna 1 Academia centra UTB (60), Ateliéry Bonton Zlín, sál č. 1 (52), Ateliéry Bonton Zlín, sál č. 2 (37), Ateliéry Bonton Zlín, sál č. 3 (35), Kongresový Sál, IH Moskva (200), Musicland A (800), Škola Microsoftu v Academia centru UTB (60).

Akreditovaní hosté a hosté festivalu
V době konání festivalu bylo využíváno 22 hotelů a ubytovacích zařízení ve Zlíně a nejbližším okolí. Akreditační program zaznamenal do pátečního rána 1833 žádostí o adkerditaci. Podle předběžných odhadů vidělo festivalové projekce kolem 35 000 diváků.

Profesní akce
V rámci profesních akcí se uskutečnilo setkání filmových profesionálů FILMPROJECT 2004. Tato akce navazovala na loni úspěšný Panel producentů. Dvoudenní program byl rozdělen na tématické celky Český animovaný film při vstupu do EU a Mezinárodní koprodukce při výrobě audiovizuálních děl.
Ve středu 2. června proběhl v Academia Centru ve Zlíně pátý ročník Dne reklamy, který je jedinou akcí v Evropě věnovanou tématu dětí a reklamy. Na konferenci představila Stephanie Lvovich (Ergo communication) program mediálního vzdělávání britských dětí Mediasmart. Předznamenala tak mezinárodní závažnost tématu a rozšíření Dne reklamy v příštím roce na celoevropskou akci. Dalšími přednášejícími byli Elen Hradiská (FSEV Univerzita Komenského), Pavla Gomba (Unicef), Petra Průšová (Millward Brown), Liana Hamzová, Petr Vlasák a Dana Nováková (Dada promotion). Čestným hostem byl předseda Asociace komunikační agentur, pod jejíž záštitou se Den reklamy uskutečnil, Jiří Mikeš. V dopolední soutěžní projekci spotů pro děti (kategorie A) a spotů s dětským hercem (kategorie B) zasedli v porotě kromě šesti odborníků i žáci základních škol, kteří v soutěži Duhová kulička volili nejzajímavější televizní reklamu. Vyhlášení vítězů této soutěže proběhlo při Večeru s reklamou v Musiclandu A, který moderoval Jan Čenský. V kategorii A u odborné poroty zvítězil spot Capri-Sonne, u dětské poroty Kinder překvapení. U odborné i dětské poroty v kategorii B zvítězil spot Kofola – Vánoce.
Evropského významu dosahuje také konference Focus on Europe – Kidflix Special. Letošní ročník probíhá od 3. do 6. června 2004. Poprvé se uskutečnil ve spolupráci se 44. Mezinárodním festivalem filmu pro děti a mládež v jedné z nových členských zemí Evropské unie - České republice. Organizátorem projektu je společnost MEDIA Salles, která s podporou Media Programu Evropské unie a italské vlády podporuje evropské filmy v kinech. Zhruba 20 majitelů kin z celé Evropy, kteří mají společný závazek promítat pro mladé publikum a školy, se během několika seminářů a diskusí setkali ve Zlíně, aby zhodnotili výběr evropských filmů pro děti a mládež vhodných k mezinárodní distribuci a diskutovali a referovali o situaci a podpoře dětského filmu v kině. V rámci konference probíhá předání cen „Euro Kids Awards". Tato cena se uděluje kinům, která odvedla nejlepší práci v propagaci evropských filmů s mladým publikem a evropských filmů, určených pro mezinárodní distribuci. Ceny jsou uděleny v hodnotách 1 000 EUR, 750 EUR a 500 EUR.
V závěru festivalu proběhl seminář s názvem Evropské filmové dědictví dětem a mládeži. Pro filmové profesionály – pracovníky filmových archivů a jiných filmových ústavů z celé Evropy ho spolupořádali Národní filmový archiv, Asociace evropských filmových archivů a Filmfest. Tématem semináře byly zkušenosti s propagací filmů a mládeže a diskutovalo se mj. o vývoji filmové kultury.

Doprovodný program
V průběhu festivalu se uskutečnilo i několik mimoprofesních akcí, zařazených do doprovodného programu. Jednou z nich byla Radost tvořit, mezinárodní výstava prací zrakově postižených dětí. Další akcí podobného charakteru byla vernisáž prací zdravotně i mentálně postižených spoluobčanů Se Slunečnicí do pohádky. Na vzdělávání se zaměřila Internetová škola Macha a Šebestové, která představila e-learning, průlomovou metodu ve vzdělávání. Přednášky pro děti zorganizovali Lesy České republiky (Vstupte bez klepání) a ČEZ (Temelín – Nic netajíme!). Pro odborníky byla určena dvoudenní beseda Dítě v krizi. Zábavu děti prožily s Milošem Nesvadbou při jeho vernisáži Miloš Nesvadba dětem. Na dětský den pro ně připravila společnost Tescoma několik atrakcí na Náměstí Míru v programu Tescoma dětem, ihned poté následoval Velký pohádkový karneval. Poučné bylo posezení školáků se známými osobnostmi v Čítárně U čerta s knihou, výlety do přírody podnikli v akci Poznej svůj les a Výlet do ZOO, který byl spojený s příjezdem Vlaku plného úsměvů. Ten do Zlína přivezl moderní klimatizovanou nízkopodlažní soupravou Českých drah mentálně i tělesně postižené děti z celé republiky. Na sportovní notu zahrál fotbalový Festival cup, pro všechny generace byla určena pyrotechnická a laserová Duhová show na Náměstí Práce. Vysoce slavnostní událostí byl charitativní galavečer Nadačního fondu Kapka naděje s názvem Večer naděje, který pro zlínskou Baťovu nemocnici vytěžil 178 000,- Kč. Ve Zlínském zámeckém parku byl vysazen Festivalový strom osobnosti.

Ceny festivalu
Letošní ročník festivalu rozdělí 14 ocenění. Zlaté střevíčky obdrží nejlepší hraný film pro děti, film pro mládež a animovaný film. Cena Evropa putuje autorovi nejlepšího evropského debutu, Cena ministra kultury zase nejlepšímu hranému filmu zemí Visegrádu. Uznání hranému filmu pro děti má podobu Ceny města Zlína. Další cenou je křišťálová koule s logem festivalu na podstavci. Tuto cenu, věnovanou dětskou porotou, si odnese hraný film pro děti a pro mládež, nejlepší hraný a animovaný film dle mínění diváků. Stejně designově povedenou Cenu Miloše Macourka získá jako zvláštní uznání jeden z hraných filmů pro děti, Cenu Hermíny Týrlové pak mladý tvůrce do 35 let. Zvláštní cenu poroty obdrží i další evropský debutový film, Uznání za celoživotní dílo převzal již při zahájení režisér Juraj Herz.

Festivalové drby a perličky
KinematoVLAK, který byl na festivalu pokřtěn a doplňoval filmové projekce, se stal terčem útoku sprejerů. Pracovníci Českých drah však již mají propracované techniky na odstranění podobných škod.
Dušan Klein nehodlá točit šestý díl Básníků, možná to za něj udělají jeho žáci.
Francouzský herec Partick Préjean se na zlínském festivalu po dlouhých šestnácti letech setkal se svou kolegyní ze seriálu Cirkus Humberto Jiřinou Bohdalovou.
Nejmladším účastníkem festivalu bylo pravděpodobně několikatýdenní miminko, se kterým Václav Čapek udělal krátké interview na jedné z Balkón parties. Naopak za nejstaršího návštěvníka lze považovat jednadevadesátiletého Jana Vavrušu ze Zlína, který se přišel podívat na DVD projekci „Nudy v Brně“.
Novinářskou kachnou není fakt, že italští účastníci konference Media Salles sáhli po nepříliš italské krmi – pečené kachně.

Minisalon filmové klapky 2004
Velkou pozornost každoročně budí výstava a dražba výtvarně opracovaných filmových klapek. Letos do sbírky přispělo 111 malířů, sochařů, herců i jiných umělců. Dražba probíhá poslední všední den festivalu v Academia centru Univerzity Tomáše Bati.
Aukce se účastní osobnosti z Česka i zahraničí a ačkoli vyvolávací cena je pro všechny klapky stanovena na 3 000, nejžádanější díla dosahují v závěru aukce i částky kolem 50 000 korun. K takovým rekordmanům patří například klapky Libora Vojkůvky, Ivy Hüttnerové či Kristiána Kodeta.
Projekt má dobročinný charakter, neboť jeho výtěžek putuje na nová audiovizuální díla studentů Vyšší odborné školy filmové Zlín.

Svou návštěvou nás poctili
Mezi nejvýznamnějšími zahraničními hosty byli Marléne Jobert, Patrick Préjean, Ottfried Fischer, Roger Hanin, Pierre Brice, Herbert Lom, Laurent Ventura, Tobias Schenke, Tom Schilling, Robert Stadlober. K tuzemským hostům patřili například Juraj Herz, Dušan Klain, Juraj Jakubisko, Deana Horváthová-Jakubisková, Kristián Kodet, Václav Vorlíček, Jana Nagyová, Jiřina Bohdalová, Josef A. Náhlovský, Martin Dejdar, Ondřej Vetchý, Bára Štěpánová, Jan Přeučil, Markéta Hrubešová, Miroslav Donutil, Ondřej Kepka, Petr Jančařík, Petr Zelenka, Jiří Strach, Ludmila Zemanová s dcerami Malvínou a Lindou a samozřejmě Pan Prokouk.


Fotografie z festivalu
Všem festivalovým novinářům nabízíme možnost aktuálního fotoservisu. Máte-li zájem o fotografie z jednotlivých akcí, jsou Vám k dispozici v tiskovém středisku – v době konání festivalu od 7:30 hod. do 22:00 hod.
V sobotu bude tiskové středisko otevřeno do 15 hodin.