Aktuality 44. ročníku

Zpět na výpis zpráv.

Vybíráme z filmového programu

11. 5. 2004 | Hlavní programovou osou zlínského festivalu je již tradičně soutěž hraných filmů pro děti a pro mládež. Letos zahajuje festivalovou soutěž francouzský snímek pro děti „Motý„”, který je zároveň symbolem letošního Dne francouzské kinematografie.

Hlavní programovou osou zlínského festivalu je již tradičně soutěž hraných filmů pro děti a pro mládež. Letos zahajuje festivalovou soutěž francouzský snímek pro děti s názvem Motýl, který je zároveň symbolem letošního Dne francouzské kinematografie. Po loňském úspěšném Dni německé kinematografie je to druhá země EU, která se divákům na MFFDM Zlín představí. K dalším snímkům soutěžícím v této sekci patří zcela nový český film Správce statku nebo nový kanadský film producenta Rocka Demerse a režiséra André Mélancona Daniel a superpes. Vedle dalších filmů z Dánska, Švédska, Litvy a Německa se objeví i atraktivní příběh z Indie Báječná šestka. Jde převážně o hravé příběhy s pozitivním vyústěním, které dětského diváka jistě zaujmou.

Soutěž filmů pro mládež je naplněna atraktivními filmy z Dánska, Švédska, Německa, Ruska, Izraele, USA a také z Norska, které je zastoupeno novým filmem Jedině Bea. Dalším pozoruhodným snímkem 4. patro, který jistě vzbudí veliký zájem, se představí španělská kinematografie. Filmy v této kategorii se nevyhýbají žhavým aspektům života teenagerů.

Soutěž animovaných filmů pro děti a mládež se letos rozrostla počtem zúčastněných filmů do ještě větších rozměrů. Přednost zde dostaly metráží kratší snímky, čímž se soutěž stala vyváženou. Dlouhometrážní animované filmy pak diváci uvidí mimo soutěž v sekci Panoráma. Zlínský festival chce podporovat novou animovanou tvorbu, proto se vítěz této kategorie může těšit na finanční a kapacitní podporu svého dalšího filmu.

Přehlídka visegrádské čtyřky je orientována na filmy s hlubší reflexí života střední Evropy. Diváci zde mimo jiné uvidí Nevěrné hry Michaely Pavlátové, polský film Pornografia nebo maďarský snímek Vše nejlepší k narozeninám. Tato přehlídka, kde nejlépe hodnocený film přebírá cenu z rukou ministra kultury ČR, se v poslední době vyprofilovala do hodnotné a divácky hojně navštěvované sekce zlínského festivalu.

Soutěž Evropských debutů byla na zlínském festivalu uvedena v loňském roce poprvé. Iniciativa vzniku soutěžní sekce pro mladé začínající tvůrce byla tehdy velmi kladně hodnocena předsedou její poroty Phillipem Bergsonem i ostatními předsedy porot. V letošním roce přichází nejen s výtvarně nově pojednanou hlavní cenou, soškou Evropa, ale i s novinkou v podobě hmotné dotace na podporu dalšího filmu vítězného tvůrce. V této prestižní soutěži prvních evropských filmů se představí deset děl. Vedle již slavných snímků jako je gruzínsko-francouzsko-ruský Když Otar odjel, či rumunský Maria, soutěží také česko – islandský film Silný kafe režiséra Borkura Gunnarsona, či Twini rakouské režisérky Ulrike Schweiger. Mezi dalšími jsou filmy ze Švýcarska, Maďarska, Polska, Dánska a Slovinska.

Letos poprvé bude soutěžní i Mezinárodní přehlídka studentských filmů - Zlínský pes. Jedná se o autonomní součást „velkého“ zlínského festivalu. Zlínský pes uvede 93 filmů z 17 zemí světa. Do soutěže se původně přihlásilo 215 snímků z 28 zemí. Sekce, jejíž nová tvář je dílem studentů Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně, nabídne více prostoru studentům uměleckých a audiovizuálně zaměřených škol. Filmy budou soutěžit v pěti kategoriích: animovaný film, hraný film, dokument, videoklip a experiment. Vedle projekcí je pro zájemce připravena celá řada poutavých workshopů a bohatý doprovodný program.
Internetové stránky jsou v provozu na adrese www.zlinskypes.cz.

Z dalších programových sekcí je nutné zmínit bohatou přehlídku dokumentární tvorby, televizních a filmových novinek. V pondělí večer slavnostně uvedeme předpremiéru nového českého filmu režiséra Martina Kotíka Pánská jízda s M. Dejdarem, O. Vetchým, V Škultétym a J. Abrhámem v hlavních rolích. Tento snímek vznikl ve spolupráci s Ateliéry Bonton Zlín a je z velké části natáčený ve Zlíně. Na festivalu bude uvedena i novinka Filipa Remundy a Víta Klusáka, celovečerní dokument Český sen, provokativní snímek o fiktivním otevření nového hypermarketu.

Za pozornost stojí sekce Fórum německého filmu, které se v průřezu věnuje novinkám tvorby pro děti a mládež této filmově silné sousední země.

Jako poctu nedávno zesnulému zlínskému rodákovi a všestrannému umělci Luboru Tokošovi uspořádá MFFDM Zlín 2004 přehlídku filmů určených dětem, ve kterých tento nezapomenutelný herec a člověk hrál.