Aktuality 44. ročníku

Zpět na výpis zpráv.

Očekáváme zvučná jména, čeká nás spousta novinek

27. 4. 2004 | Rozhovor s Filipem Albrechtem, ředitelem zahraničních vztahů festivalu.
Filip Albrecht, který s festivalem již tři roky úzce spolupracuje a do Zlína přivezl například takové hvězdy jako Dianu Amft nebo Sir Petera Ustinova, se stal pevným členem festivalového štábu – prezident festivalu Vítězslav Jandák jej v létě 2003 jmenovat ředitelem zahraničních vztahů.
Jméno Filipa Albrechta je filmovým profesionálům známo především díky jeho distributorským aktivitám. Do Německa, Rakouska a Švýcarska prodal spoustu českých filmů jako „Z pekla štěstí“, „Je třeba zabít Sekala“, „Únos domu“ nebo „Princezna ze mlejna 2“ a stará se o to, aby si české filmy našly svoji cestu k zahraničnímu divákovi. V současné době je jeho společnost nejvýznamnějším prodejcem a distributorem českých snímku právě v těchto zemích a v německy mluvících zemích je i výhradním agentem českých filmů, vyrobených v letech 1965-91 a spadajících pod státní fond české kinematografie. Dále se Filip Albrecht angažuje v různých koprodukčních projektech a má letité zkušenosti v německých producentských sférách.
Mnohem rozmanitější než jeho aktivity ve filmovém průmyslu, které jsou spíše obchodního charakteru, je ovšem jeho působení v hudební branži, o čemž málokdo z českých novinářů ví: Je dvorním textařem Karla Gotta v Německu, napsal pro něj řadu hitů včetně písně „Jede Nacht“, která se stala základním kamenem velkého comebacku mistra v Německu na přelomu roku 2002/03. Kromě Karla Gotta, jehož novou desku v těchto dnech právě dokončil, spolupracuje na německém repertoáru s Martinem Maxou, je autorem textů pro německou formaci German Tenors, v neposlední řadě je nutné se zmínit i o Heleně Vondráčkové, pro kterou nejen píše, ale v současné době rovněž připravuje její německý comeback.
 
Co obnáší práce ředitele zahraničních vztahů?
 
Především být ve styku s ostatními festivaly, nepřetržitě informovat kolegy a zahraniční novináře o festivalu, zvát populární herce a filmaře do Zlína a jednat s nimi, vymýšlet pro mezinárodní filmové odborníky různé akce, které by se ve Zlíně mohly realizovat. Je toho docela hodně. Jsem něco jako velvyslanec či reprezentant festivalu v zahraničí, účastním se také jiných mezinárodních festivalů, jako např. Berlinale nebo Cottbus.
 
Jaké má Zlín jméno ve světě?
 
Řekl bych, že velmi dobré a je to rok co rok lepší. V únoru jsem měl například v Berlíně schůzku s Thomas Hailerem, který je ředitelem Kinderfestu na Berlinale, a on mne přivítal slovy: „tak o vašem festivalu jsem už hodně slyšel.“ To samozřejmě moc potěší. Vybudovali jsme přátelské vztahy s ostatními festivaly jako je třeba Cottbus, který bude na svém letošním ročníku pořádat českou sekci. V Německu je jméno Zlín také velmi zvučné, hlavně od té doby, co jsem 29. května 2003 společně ze Zdeňkem Skaunicem pořádal „Panel německých producentů“. Svědčí o tom i fakt, že již nyní máme pro tento rok potvrzeno několik hostů z řad špičkových producentů. Myslím si, že Zlín se nemá za co stydět. Je to v jeho segmentu jeden z nejprestižnějších festivalů na světě.
 
Co ve své práci pro festival považujete za svůj dosud největší úspěch?
 
Že se mi podařilo přivést minulý rok do Zlína Sir Petera Ustinova, držitele dvou Oscarů, legendu světové kinematografie. Měl jsem obrovskou radost, že mé pozvání přijal. Byl jsem okouzlen jeho vitalitu a spontánností, kterou ve Zlíně měl. Nejslavnostnější okamžik pro mne byl ten, kdy jsem přednášel slavností zahajovací řeč k předání ceny za přínos světové kinematografii, kterou mu předal prezident festivalu Slávek Jandák. Myslím, že jeho návštěvou se nám oběma splnil velký sen.
 
Jaké překvapení chystáte na festival v letošním roce?
 
Očekáváme hosty zvučných jmen, čeká nás spousta novinek. Ve Zlíně například proběhne pod záštitou Evropské unie a Media Salles setkání provozovatelů kin z celé Evropy. Je to první akce tohoto druhu v novém členském státě Evropské unie, v jehož rámci budou uděleny i ceny „Euro Kids Award“. Dále to bude Francouzský den, který je obdobou německého dne z loňského ročníku, chystá se nová sekce „Panorama německého filmu“ pod záštitou německého velvyslanectví, opět proběhne Producentský panel, připravuje se konference televizních stanic Visegrádu, budeme mít delegáty z několik jiných festivalů, novináře z celého světa... Produkce festivalu kromě toho připravuje velkou spoustu regionálních akcí. Festival se vyvíjí velmi slibně. Řekl bych, že se rok co rok dostáváme do stále širšího povědomí odborné i divácké veřejnosti.
 
Potvrdily Vám již některé zahraniční celebrity a filmoví profesionálové účast na festivalu?
 
Ano, potvrdili, ale to jsou informace, se kterými zacházíme velmi opatrně, protože tradičně vzbuzují velký zájem médii. A co když pak jeden ze slíbených hostů onemocní anebo nepřijede? Následuje obrovské zklamání. Ale některá jména, o kterých se ve Zlíně šeptá, přeci jen můžu potvrdit. V porotě bude známý režisér Frank Beyer, v rámci jeho působení v mezinárodní porotě a jako vzpomínku na jeho dlouholetého kamaráda Vlastimila Brodského uvedeme jejich společný film „Jakub lhář“. Dále v porotě zasedne Marianne Redpath, programová ředitelka dětské sekce Berlinale. A z celebrit známých z televizní obrazovky očekáváme příjezd německé superhvězdy Ottfrieda Fischera, v Česku známého jako komisař Big Ben.